Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU

vydáno:

aktualizace:
30.03.2023 13:21

Brusel - Čína má odpovědnost za konstruktivní roli při vyjednání spravedlivého míru na Ukrajině, který respektuje územní svrchovanost napadené země. Budoucí směřování vztahů Evropské unie s asijskou velmocí bude záležet na tom, jak se Peking postaví k válce vedené Ruskem. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž by se EU neměla od Číny ekonomicky odstřihnout, ale snižovat rizika.

foto

Ilustrační foto - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (na snímku z 24. února 2023). ČTK/AP Pavel Golovkin

Čína se pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga stává v poslední době represivnější vůči svým obyvatelům a asertivnější směrem do zahraničí, konstatovala šéfka unijní exekutivy, která příští týden spolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem vyrazí do Pekingu. Čína podle ní během války na Ukrajině zcela převážila na svou stranu vůdčí roli ve vztahu s Ruskem, což ukázala i nedávná návštěva čínského prezidenta u ruského prezidenta Vladimira Putina. Čína by měla svou roli využít a jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN přispět k vyjednání spravedlivého míru.

"V této věci musíme být upřímní. To, jak bude Čína dále přistupovat k Putinově válce, bude určujícím faktorem pro další vývoj vztahů mezi EU a Čínou," řekla německá politička v projevu v bruselském think tanku European Policy Centre. Čína v souvislosti s válkou a západními protiruskými sankcemi zvýšila odběr ruských energií a dodává Moskvě řadu technologií. K přímým dodávkám zbraní, před nimiž Západ Peking varoval, však dosud Čína nesáhla.

Evropský blok by podle von der Leyenové měl snižovat rizika, která ze vztahu s komunistickou diktaturou plynou, avšak neměl by se zbavovat ekonomických a obchodních vazeb, z nichž unijní země profitují. Pětina evropského dovozu zboží pochází z Číny, kam naopak míří devět procent vývozu. Obchodní vztahy jsou podle šéfky EK nevyvážené a ovlivňují je masivní státní zásahy Pekingu a mnohdy neférová obchodní politika. Von der Leyenová připomněla například čínský obchodní nátlak na Litvu, která posílila vazby s Tchaj-wanem. V reakci na to se tento týden EU shodla na zavedení sankčního systému, který by měl podobnému zastrašování napříště předcházet.

"Musíme tento vztah znovu vyvážit na základě transparentnosti, předvídatelnosti a oboustrannosti," prohlásila. Investiční dohoda, kterou EU uzavřela s Čínou v roce 2020 a jež měla toto vyvážení zajistit, potřebuje podle von der Leyenové přehodnotit kvůli změnám geopolitického kontextu posledních let. EU se po covidové pandemii snaží snižovat svou závislost na dodávkách strategických surovin z Číny a omezuje využívání některých jejích technologií.

Naproti tomu Čína by podle šéfky komise jako "systémový rival" neměla od evropských firem získávat "kapitál, expertizu a znalosti", které jsou využitelné pro zvýšení "vojenských a zpravodajských schopností vedoucích k ohrožení národní bezpečnosti". EK proto letos připraví instrukce, jak by měly evropské firmy vyvážející citlivé technologie postupovat ve vztahu k Číně, dodala.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A