Scholz odmítl žádosti Polska, aby mu Německo vyplatilo válečné reparace

vydáno:

aktualizace:
07.09.2022 01:01

Berlín - Německý kancléř Olaf Scholz odmítl požadavek Polska, aby mu Berlín vyplatil reparace za škody způsobené za druhé světové války. Varšava ztráty odhaduje na 6,2 bilionu zlotých (32,3 bilionu korun).

foto

Ilustrační foto - Německý kancléř Olaf Scholz. ČTK Kay Nietfeld

"Stejně jako předešlé spolkové vlády mohu poukázat na to, že tato otázka byla z hlediska mezinárodního práva definitivně vyřešena," uvedl Scholz ve středečním vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, ze kterého cituje agentura DPA.

Odhad škod, které nacistické Německo způsobilo Polsku, vypracovala polská parlamentní komise. Na posudku se podíleli historikové, ekonomové a znalci trhu s nemovitostmi. Arkadiusz Mularczyk, poslanec Práva a spravedlnosti (PiS), nejsilnější vládní strany, dnes řekl, že "válečné zločiny se nepromlčují a odškodnění je možné žádat nezávisle na tom, kolik času uplyne".

Národně-konzervativní PiS otázku německých válečných reparací otevřelo po převzetí moci v roce 2015. Německo ale dlouhodobě polské požadavky ohledně odškodnění odmítá. Berlín zastává názor, že Polsko se nároků na odškodnění zřeklo už v roce 1953, pak v roce 1970 při uzavření hraničních sporů, při potvrzení polské západní hranice při sjednocování Německa na přelomu let 1989 a 1990 a nakonec v roce 2004, kdy Sejm, dolní komora polského parlamentu, odpověděl na požadavky vysídlených Němců. Varšava ale tvrdí, že prohlášení polské vlády z roku 1953 o zřeknutí se reparací bylo v rozporu s ústavou a bylo učiněno pouze na nátlak Sovětského svazu.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí oznámil, že Varšava se kvůli válečným reparacím chystá poslat do Berlína diplomatickou nótu.

Nacistické Německo způsobilo Polsku nejen obrovské materiální ztráty; druhou světovou válku nepřežilo až šest milionů obyvatel této země, z toho tři miliony Židů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A