Samořízené taxíky se na ulicích objeví za deset let, myslí si šéf Lucid Motors

vydáno:

aktualizace:
22.10.2021 08:01

Newark (USA) - Samořízené taxíky se na ulicích objeví za deset let. Během mediálního summitu agentury Reuters věnovaného automobilovému průmyslu to řekl Peter Rawlinson, šéf výrobce elektromobilů Lucid Motors.

foto

Vozidla taxi - ilustrační foto. ČTK Ožana Jaroslav

"Myslím, že do té doby, než se dočkáme robotických vozových parků, zbývá ještě deset let," konstatoval Rawlinson. "Dříve se neobjeví, i kdyby měly ty nejpokročilejší systémy snímačů na světě," dodal někdejší hlavní inženýr automobilky Tesla. "Je třeba zdolat horu - intelektuální horu, pokud jde o software," uzavřel.

Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v roce 2019 uvedl, že robotické taxíky bez řidiče budou na některých amerických trzích k dispozici v roce 2020. To se ukázalo jako nepřesné. Finanční ředitel Tesly Zach Kirkhorn ve středu konstatoval, že je "obtížné" blíže časově určit, kdy Tesla dosáhne úplné automatizace řízení.

Automobilka Lucid zahájila výrobu svých luxusních elektrických sedanů Lucid Air, které jsou vybaveny řadou senzorů, včetně 14 kamer a jednoho laserového senzoru. "Jedná se o bezprecedentní systém, pokud jde o technickou propracovanost," řekl Rawlinson. Uvedl, že současná technologie Lucidu dosahuje stupně dvě či dvě plus automatizace řízení.

Autonomních vozidel existuje šest úrovní - od nuly do pěti. Nejpokročilejší je plně autonomní vůz. Auta s druhým stupněm automatizace už po silnicích jezdí. Dokážou zrychlovat, zpomalovat i zatáčet, ale řidič by měl být připraven kdykoli nad autem převzít kontrolu. Tomuto stupni se někdy přezdívá "nohy z pedálů, oči na silnici".

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A