Rychetský navrhuje vyloučit Rusy a Bělorusy z organizací ústavních soudů

vydáno:

aktualizace:
02.03.2022 11:25

Brno - Předseda českého Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský navrhuje vyloučit ruský a běloruský ústavní soud z evropské i světové organizace, sdružující podobné instituce. Důvodem je ruský vpád na Ukrajinu, na kterém má podíl také Bělorusko. O návrhu informoval ÚS na webu. Rychetský už dříve ruský vpád odsoudil, prezident Vladimir Putin podle něj patří před mezinárodní tribunál.

foto

Ilustrační foto - Tisková konference před zahájením mezinárodní konference k Dokumentačnímu centru holokaustu na Moravě, 20. června 2021. Na snímku předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. ČTK Zehl Igor

"Ruský a běloruský ústavní soud by tak byly – především symbolicky – odstřiženy od mezinárodní ústavní spolupráce a vyloučeny z možnosti konzultovat a koordinovat své postupy v rámci evropského pohledu na smysl, poslání a hodnoty ústavního soudnictví," uvedl Rychetský na dotaz ČTK.

Konference evropských ústavních soudů (CECC) existuje od roku 1972. Jejími řádnými členy se mohou stát pouze evropské ústavní soudy a analogické instituce vykonávající nezávisle svou soudní činnost a dodržující základní zásady demokracie, právního státu a ochrany lidských práv.

Rychetský navrhl členským soudům organizace CECC, v jejímž čele stál v letech 2017 až 2021, aby bezodkladně hlasovaly o vyloučení Ústavního soudu Ruské federace, eventuálně o pozastavení jeho členství. Podle Rychetského si lze stěží představit jednání, které by více odporovalo zásadám demokracie, právního státu a ochrany lidských práv, než je právě vojenské napadení sousední země.

V návrhu Rychetský připomněl, že Rusko porušilo teritoriální integritu Ukrajiny už při anexi Krymského poloostrova. Ústavní soud Ruské federace svým rozhodnutím z března 2014 anexi legitimizoval.

Na vojenských operacích proti Ukrajině se podílí rovněž Bělorusko. Proto se Rychetského návrh týká také Ústavního soudu Republiky Bělorusko, který má status přidruženého člena.

Členské soudy by mohly o vyloučení hlasovat korespondenčně. Koordinaci má na starosti moldavský ÚS, který v současnosti CECC předsedá. K rozhodnutí o vyloučení je potřeba získat dvě třetiny hlasů. Rychlost procesu záleží na moldavském soudu. "V případě operativního postupu by bylo možné získat definitivní výsledky hlasování během několika dnů, v závislosti na rychlosti reakce členských ústavních soudů," míní Rychetský.

Obdobný návrh podal Rychetský také stálému sekretariátu Světové konference ústavního soudnictví (WCCJ), jejímiž členy jsou rovněž ruský a běloruský Ústavní soud.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A