Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 1,9 procenta

vydáno:

aktualizace:
17.05.2023 18:52

Moskva - Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 1,9 procenta. Ve stejném období loni se hrubý domácí produkt zvýšil o tři procenta, v předchozím čtvrtletí se propadl o 2,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat.

foto

Automobily na továrním parkovišti v Togliatti. Ilustrační foto. ČTK/AP Mstyslav Chernov

Pokles v prvním čtvrtletí způsobil nižší obrat maloobchodů a velkoobchodů se zbožím. Naopak růst zaznamenaly zpracovatelský průmysl, zemědělství a stavebnictví.

Údaj je o něco příznivější než odhad ruského ministerstva hospodářství z počátku tohoto měsíce. To uvedlo, že HDP se snížil o 2,2 procenta. Centrální banka očekávala pokles o 2,3 procenta.

Ruská ekonomika se vzepřela počátečním očekáváním poklesu dvouciferným procentním tempem a za loňský rok se HDP snížil jen o 2,1 procenta. Důvodem poklesu byly sankce západních zemí v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) patří mezi organizace, které předpovídají ruské ekonomice v letošním roce mírný růst. HDP se má podle nejnovějšího odhadu fondu zvýšit o 0,7 procenta. Globální izolace a nižší příjmy z energií však podle MMF utlumí hospodářský růst Ruska v příštích letech. Ministerstvo hospodářství v polovině dubna odhadlo, že HDP letos stoupne o 1,2 procenta, příští rok má tempo růstu zrychlit na dvě procenta.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A