Rozšíření D1 mezi 194. a 196. km má stát 1,03 mld,ŘSD vybralo stavebníka

vydáno:

aktualizace:
25.05.2023 13:42

Brno - Rozšíření dálnice D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem na šest pruhů bude stát 1,03 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic vybralo zhotovitele, který má začít pracovat letos v létě, přesný termín ještě není známý, uvedl na twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Jde o nejvytíženější dálniční úsek na jižní Moravě a hotový by měl být v roce 2026. Součástí je mimo i most přes železniční koridor Brno - Břeclav.

foto

Dálnice D1 - ilustrační foto. ČTK Pavlíček Luboš

Na exitu 194 se dálnice kříží se čtyřpruhovou výpadovkou na Znojmo a Vídeň, na 196. kilometru se kříží s dálnicí D2. Součástí stavby není přestavba mimoúrovňových křižovatek, ty přijdou na řadu později. Loni v prosinci silničáři uvedli, že získali stavební povolení právě pro přestavbu mimoúrovňové křižovatky D1 a D2 a že by chtěli začít v roce 2024. Tato přestavba má trvat čtyři roky.

Na rozšíření prvního úseku se začalo pracovat už v lednu skrývkou ornice, na místě byli i archeologové. Poté se silničáři potýkali s odpůrci, konkrétně spolkem Voda z Tetčic. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) však v květnu zamítl odvolání spolku proti stavebnímu povolení.

Při stavbě se bude jezdit v obou pruzích v každém směru, které budou zúžené. Levý pruh však má být o 50 až 75 centimetrů širší než při velké modernizaci D1, aby se řidiči cítili při předjíždění bezpečněji a komfortněji.

S rozšířením na šest pruhů se počítá od 182. kilometru po 210. kilometr. V navazujících úsecích směrem na Prahu a na Vyškov už hustota dopravy poměrně rychle klesá.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A