Řidiči, který u Kunovic usmrtil dva silničáře, uložil soud tři roky vězení

vydáno:

aktualizace:
09.03.2023 14:14

Uherské Hradiště – Polskému řidiči nákladního auta, který předloni u Kunovic na Uherskohradišťsku při nehodě usmrtil dva silničáře pracující u krajnice, uložil uherskohradišťský okresní soud tři roky vězení a zákaz řízení motorových vozidel na pět let. Zatímco loni při zahájení hlavního líčení obžalovaný Adrian Pawel Wróbel vinu odmítl, později se přiznal. Opakovaně vyjádřil lítost a omluvil se pozůstalým. Za usmrcení dvou lidí z nedbalosti hrozil Wróbelovi jeden rok až šest let vězení a až desetiletý zákaz řízení. Rozsudek není pravomocný, žalobce se práva na odvolání vzdal, obhajoba si však ponechala lhůtu.

foto

Obžalovaný polský řidič nákladního vozu Adrian Pawel Wróbel u Okresního soudu v Uherském Hradišti, 23. května 2022. Muži hrozí za usmrcení dvou lidí z nedbalosti jeden rok až šest let vězení. ČTK Glück Dalibor

Soud při uložení nepodmíněného trestu a trestu zákazu řízení plně vyhověl návrhu státního zástupce Tomáše Pindura. Obhájkyně Kristýna Olivová žádala pro svého klienta, který si stěžoval na zdravotní indispozici bezprostředně před havárií, podmíněný trest na spodní hranici trestní sazby. Souhlasila též s případným uložením zákazu řízení. O podmíněném trestu by podle předsedy senátu Jiřího Přibyla bylo možné uvažovat v případě, že by obžalovaný nezavinil smrt dvou lidí. I kdyby Wróbel pociťoval únavu nebo indispozici, bylo podle soudu v jeho moci kdykoliv jízdu přerušit. Vyloučena podle Přibyla není ani možnost, že měl řidič mikrospánek.

Dvaačtyřicetiletý Wróbel, který dosud nebyl soudně trestaný, se z vynesení rozsudku omluvil. Při minulém jednání však soud požádal o mírný trest. Tvrdil, že neví, co se s ním v autě stalo. "Nic jsem neudělal naschvál. Je mi to velice líto, chtěl bych se všem znovu omluvit. Sám to těžko zvládám a nedokážu si představit, jak to zvládají rodiny zemřelých. Kdybych neměl děti, tak bych si asi vzal život," řekl Wróbel. Nyní užívá antidepresiva a ambulantně se léčí na psychiatrii.

Tragická nehoda se stala 4. srpna 2021 ráno na rovném a přehledném úseku silnice I/50. Profesionální řidič nákladního auta Renault Master tehdy jel ve směru od Brna na Kunovice. Podle rozsudku řádně nesledoval situaci v provozu a jel rychlostí nejméně 110 kilometrů v hodině v místě, kde byla povolená rychlost omezena na 70 a následně 50 kilometrů v hodině. Podle soudu nereagoval Wróbel na dodávku při krajnici se zapnutými oranžovými výstražnými světly a do stojícího vozidla narazil. Řidič mohl podle znalce z oboru dopravy Františka Kropáče odstavený vůz vidět na vzdálenost 300 metrů a více, tedy osm až deset sekund před nárazem.

Odstavený Peugeot Boxer po kolizi s nákladním autem srazil dva muže, kteří při pravé krajnici pokládali přenosné dopravní značení. Oba podle rozsudku utrpěli mnohačetná zranění, na místě jim podlehli. "Tyto osoby neměly žádnou možnost střetu zabránit," řekl Přibyl. Žádnou spoluvinu ani její náznak u nich soud neshledal. Policie už dříve uvedla, že usmrceným mužům bylo 57 a 58 let a šlo o pracovníky soukromé firmy. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu i test na drogy byly u řidiče nákladního vozu, který z havárie vyvázl bez zranění, negativní.

Do České republiky jezdil Wróbel často. Tvrdil, že vždy dodržoval dopravní předpisy a neplatil v zemi žádnou pokutu. V době nehody přejížděl z Německa na Slovensko. Připustil, že z Německa vyjížděl už den před havárií, ještě za světla. Uvedl také, že měl přestávky na německo-českých hranicích a na dvou nefunkčních benzinkách.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A