Řetěz ze svíček dlouhý 700 metrů připomenul v centru Zlína odkaz Jana Palacha

vydáno:

aktualizace:
19.01.2023 17:26

Zlín - Řetěz ze svíček dlouhý 700 metrů dnes v centru Zlína připomenul odkaz Jana Palacha, který zemřel přesně před 54 lety. Lidé zapalovali svíčky ve svahu pod Památníkem Tomáše Bati, takzvaném Gahurově prospektu. Akci sedmým rokem připravilo kulturní a kreativní centrum Živý Zlín ve spolupráci se zlínským výtvarníkem Petrem Dosoudilem. Dvacetiletý student Palach se 16. ledna 1969 na protest proti rezignaci společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy na pražském Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil. O tři dny později zemřel.

foto

Lidé na Gahurově prospektu pokládají svíčky do řetězu, 19. ledna 2023, Zlín. Uctili tak odkaz Jana Palacha. ČTK Glück Dalibor

"Každý rok je trošku jiný, letos přibyla hudba. Při happeningu hraje saxofonista Zdeněk Marušák. Loni třeba zcela spontánně vznikla svíčková odbočka k lavičce Václava Havla. Každý rok je řetěz jiný, ale pokaždé je výsledek úžasný," řekla dnes ČTK a Českému rozhlasu ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.

Důležitá je podle ní myšlenka akce. "Nejpodstatnější je, že si můžeme připomínat, jak je pro nás svoboda důležitá. Že je opravdu nutné, si ji chránit. Zvlášť když víme, že za humny je drak," uvedla Kubáčová.

Autorem myšlenky vytvoření světelného řetězu byl před lety výtvarník Petr Dosoudil. "Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor Gahurova prospektu evokoval Václavské náměstí v Praze, a to svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout," uvedl Dosoudil. Z jednorázového happeningu se následně stala tradice, i díky zájmu veřejnosti.

Dnes se od začátku akce zapojily do zapalování svíček desítky lidí. Přišlo jich více než v minulých letech. Svíčku zapálily také studentky Nela a Nikol, které pocházejí ze Vsetínska a jsou prvním rokem na nedalekém internátu. "Je to moc pěkný zážitek, uctít tak památku. Řekly nám o tom paní vychovatelky a přišly jsme zapálit svíčku," uvedly.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A