Řecký choreograf uvede v Praze inscenaci o podstatě lidského bytí

vydáno:

aktualizace:
11.06.2021 13:53

Praha - Představení nabité silnými obrazy, metaforami, silou lidského těla, světlem i tmou a odkazy k historii lidstva připravuje jako hlavní událost první části svého letošního ročníku festival Tanec Praha. Po tři večery uvede v příštím týdnu na Nové scéně nejnovější práci řeckého choreografa Dimitrise Papaioannua s inscenací Transverse Orientation. Choreografie, která klade otázky o podstatě člověka a směřování lidské civilizace, bude podle pořadatelů velkou podívanou, která je náročná nejen pro její protagonisty, ale i co do technických podmínek.

foto

Řecký choreograf Dimitris Papaioannou vystoupil 11. června 2021 v Praze na tiskové konferenci při příležitosti uvedení jeho díla Transverse Orientation na mezinárodním festivalu Tanec Praha 2021. ČTK Krumphanzl Michal

"Dlouho nám trvalo, než jsme našli divadlo, kde by bylo možné použít 3000 litrů vody a neohrozit jeho technologie. Voda hraje v tomto díle svoji zásadní roli," řekla dnes novinářům ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová. Festival se proto spojil s Národním divadlem, které poskytlo svou Novou scénu. Představení se koná ve spolupráci s Laternou magikou.

Choreograf, který už v Praze představení připravuje, dnes řekl, že prostor Nové scény vypadá jako divadlo, ve kterém se dá dobře vytvořit atmosféra. S vodou prý pracuje dlouhodobě, je to pro něj silný element, který se v čase nemění. Podrobně však o náplni inscenace mluvit nechtěl - měla by podle něj mluvit sama za sebe.

Transverse Orientation se bude hrát 15. až 17. června a všechny tři večery již jsou vyprodané. "Pořád platí vládní opatření, které limituje hlediště na 50 procent kapacity. Vstupenky se vyprodaly za 24 hodin, žádáme proto ministry Lubomíra Zaorálka a Adama Vojtěcha o výjimku," uvedla Kreuzmannová.

Papaioannu uvedl, že pro své představení uspořádal mezinárodní konkurz, protože hledal specifické talenty. V choreografii tak figurují kromě řeckých tanečníků také performeři z Itálie, Nizozemska, Německa či USA. Choreograf dnes uvedl, že velkou roli v představení také hraje tma či mystérium temnoty. Jeho práce prý spíše než příběhem je jakýmsi pokusem o probuzení imaginace diváka.

"Nechci nic manifestovat, vyjadřovat cokoli s politickým či společenským obsahem, snažím se, aby to bylo úplně otevřené. Co to znamená, to je na každém divákovi. Snažím se nebýt didaktickým," řekl. Je to o geometrii, emocích, každý jemný pohyb tanečníka na scéně vypráví, doplnil. Ke svému tanečnímu slovníku uvedl, že rád kromě prostředků současného tance čerpá z němého filmu, z filmového pohybu beze slov a někdy také z atmosféry akrobatických či cirkusových představení.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A