Řadou obcí na jihu Moravy procházejí masopustní maškary

vydáno:

aktualizace:
18.02.2023 14:18

Praha - Řadou obcí v Jihomoravském kraji dnes za doprovodu lidové hudby procházejí masopustní maškary. Například v Pavlově a Dolních Dunajovicích na Břeclavsku, masopustní program mají i v Židlochovicích na Brněnsku. V Mikulově na Břeclavsku se obchůzky masek účastnily desítky lidí, další desítky přihlížely. Slavnosti pokračují přes celý den, končívá se obvykle tancovačkou a pochováním basy. Masopustní průvod odpoledne projde i takzvaných brněnským Bronxem.

foto

Akce nazvaná "Trávnické čumprdění, to je masopust!" ve zrekonstruovaném Beranově hostinci, 18. února 2023 v Trávníčku na Liberecku. ČTK Petrášek Radek

Fašank, masopust nebo také končiny jsou různá označení pro období před půstem trvajícím do Velikonoc. Průvod maškar spojený s bujarým veselím přežívá jako stará tradice na mnoha místech v Čechách i na Moravě. V Mikulově se maškary sešly na náměstí, za doprovodu dechové a cimbálové hudby procházely centrem města, naléval se čaj, dospělým "něco ostřejšího", rozdávaly se sladké koblihy. K vidění byly tradiční masky jako vodník, kominík či kartářka. Kromě fašankové obchůzky se účastníci mohli těšit na zabijačkové speciality, svařené víno, masopustní posvícení s harmonikářem či ochutnávku slivovic.

Slavilo se například i v Pavlově a Dolních Dunajovicích na Břeclavsku, masopustní program mají i v Židlochovicích na Brněnsku. U informačního centra je připravena moravská zabijačka, ve stodole Komunitního centra bude zase příležitost posedět u muziky, pro děti je v plánu i pohádka s názvem "Co se stalo o masopustu".

Na tradiční i netradiční masky, hudbu, divadlo a ulice plné veselí se dnes odpoledne může těšit i takzvaný brněnský Bronx, sociálně vyloučená lokalita poblíž centra města. Ulicemi projde i masopustní průvod. "Nejde jen o masopustní průvod, tématem je i konzum, přesycení, přemíra blahobytu," uvedla hlavní organizátorka akce Lucie Grulichová. Průvod se vydá na cestu od Káznice ulicemi Bratislavská, Körnerova, Cejl, Radlas, Plynárenská a skončí slavnostním pohřbením basy v parku u Alberta na Svitavském nábřeží, kde zahraje kapela Urband.

Na průvodu se podílí Divadlo Radost a káznické soubory Dramatická Jelita a Káznice crew. Originálním vkladem brněnských masopustních oslav je veganská "zabijačka". Ve spolupráci s Café in the Ghetto budou připravené bezmasé produkty i s doprovodným programem. "Slovního spojení opustit maso se držíme doslova. Pokud ovšem máte touhu dát si v průvodu klobásku nebo tradiční uzené, přineste si své a nebojte se nabídnou ostatním účastníkům průvodu," vybídla Grulichová.

V úterý příští týden se chystá slavnost Fašank Brno, oficiální zahájení je v plánu v 17:00 v Paláci šlechtičen. Na ukázky fašankových zvyků se lidé mohu těšit například v Alfa pasáži před HaDivadlem či v Dietrichsteinském paláci. V Paláci šlechtičen pak bude pokračovat beseda u cimbálu přístupná široké veřejnosti.

Farmářský trh, výroba masek či soutěž pro děti zahájily žižkovský masopust

Farmářský trh, výroba masek nebo soutěž pro děti zahájily dnes na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad tradiční žižkovský masopust. Na náměstí zamířily desítky lidí už dopoledne. Návštěvníci si mohou poslechnout hudební vystoupení nebo si vyrobit masku v Atriu v Čajkovského ulici, odkud se pak zhruba v 16:30 vydá masopustní průvod. Masopust se dnes v metropoli koná také na Letné a na Malé Straně.

Desítky lidí se vydaly na farmářský trh na náměstí Jiřího z Poděbrad, který tam dnes zahájil letošní sezonu. Ve stáncích si mohli koupit zabijačkové speciality, sladkosti nebo ochutnat speciální masopustní pivo.

Součástí trhu je také soutěž pro děti, které musí v parku na náměstí najít osm masek, mezi nimi jsou třeba kůň, smrtka nebo ďábel, u kterých jsou rozmístěny otázky. Odpovědi na ně zanesou do křížovky, kterou si vytištěnou vyzvednou v infocentru Prahy 3. Když vyplní správně tajenku, mohou si vyzvednout u infostánku Prahy 3 koblihu.

V infocentru funguje dílnička pro děti, které si tam mohou vyrobit masku. Krátce po otevření už bylo centrum zaplněno dětmi s rodiči.

Masku si mohou lidé vyrobit od 13:30 do 15:30 rovněž v Atriu v Čajkovského ulici, kde zahraje skupina 1/2 holínky. Řazení masopustního průvodu je naplánováno na 16:00 a o půl hodiny později pak vyrazí masky směrem na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde masopust v 19:00 oficiálně skončí.

V Praze se dnes koná masopustní zábava také na Letné a průvod masek s živou hudbou je naplánován v kulisách Malé Strany a Hradčan, kterého se každoročně účastní stovky lidí. Průvod masek vychází po poledni z Loretánského náměstí a přes Malou Stranu zamíří na Kampu, kde vyvrcholí veselicí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A