Putin si podle TASS myslí, že alkoholismus v Rusku se dá řešit

vydáno:

aktualizace:
21.10.2022 18:11

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že problém alkoholismu v Rusku se dá vyřešit. Řekl to při schůzce s gubernátorem Magadanské oblasti, kde alkoholismus podle hlavy státu představuje zvláště palčivý problém.

foto

Ruský prezident Vladimir Putin a gubernátor Magadanské oblasti Sergej Nosov během videokonference, 21. října 2022. ČTK/AP Gavriil Grigorov

Ten netkví v tom, že by snad v oblasti žili samí opilci, ale "určitě to souvisí s nedostatečnými možnostmi rozvoje sociální infrastruktury", zdůraznila hlava státu podle agentury TASS. Putin vysvětlil, že nemá na mysli jen školství a zdravotnictví, ale také kulturu a sport.

"Je nutné, aby lidé měli možnost se něčemu věnovat. Jsem si jist, že nikoliv zákazy, ale právě možnosti seberealizace a zajímavé koníčky jsou mimořádně důležité, to je přesně to, co pomáhá. Je to světová praxe a praxe naší země v posledních letech a máme v tom dobré výsledky," prohlásil prezident.

Podle TASS to nebylo poprvé, co Putin při jednání s gubernátory věnoval pozornost alkoholismu. Při srpnovém setkání se šéfem Vladimirské oblasti zdůrazňoval, že "nelze nic zakazovat" a ani přehnaně zvyšovat ceny lihovin, ale zapotřebí je propagovat zdravý způsob života. Tvrzení, že "mužici pijí a dál budou pít", odmítl jako primitivní. Ještě dříve při jednání s gubernátorem Kirovské oblasti Putin poukazoval na to, jak nízké příjmy a další problémy měst závislých na jediném podniku přispívají k rozmachu alkoholismu mezi obyvateli. Problém nelze zametat pod koberec ani lakovat narůžovo, zdůrazňoval.

Bojovat proti alkoholismu se pokoušeli i předchozí ruští vládci, ale vesměs uspěli jen dočasně. Prohibice vyhlášená během první světové války podle některých názorů přispěla ke svržení carského režimu. Protialkoholní tažení sovětského prezidenta Michaila Gorbačova zase provázelo ničení vinic. Úřady v poslední době vsadily na zdražování lihovin, což ve statistikách způsobilo pokles spotřeby alkoholu. Ten ale podle znalců kompenzuje zejména u chudších vrstev nepodchycená spotřeba nelegálně vyrobeného alkoholu anebo konzumace náhražek s obsahem lihu, která má ale mnohdy katastrofální následky i v podobě hromadných úmrtí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A