Putin: Rusko bude pokračovat v dodávkách plynu na světové trhy

vydáno:

aktualizace:
22.02.2022 12:02

Moskva/Dauhá - Rusko bude pokračovat v nepřetržitých dodávkách zemního plynu na světové trhy. V dopise pro energetickou konferenci v katarském městě Dauhá to uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Jeho vyjádření přichází v době, kdy se západní země chystají zavést proti Rusku sankce kvůli situaci na východě Ukrajiny, informovala dnes agentura Reuters.

foto

Stanice plynovodu Volovec na Ukrajině na snímku ze 7. října 2015. ČTK/AP Pavlo Palamarchuk

Rusko je největším dodavatelem plynu do Evropy a napětí kolem Ukrajiny vyvolalo obavy z přerušení dodávek. Před možným přerušením dodávek plynu z Ruska v neděli varoval také český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ruský prezident v pondělí podepsal výnosy, kterými uznal nezávislost separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky ve východoukrajinském Donbasu. Zároveň nařídil ruské armádě, aby na jejich území zahájila "misi k zajištění míru".

Západní země postup Moskvy odsuzují a plánují nové sankce vůči Rusku. Německo již dříve signalizovalo, že je v případě útoku na Ukrajinu připraveno do sankcí proti Rusku zahrnout i německo-ruský plynovod Nord Stream 2.

Ceny zemního plynu v Evropě se po událostech na východě Ukrajiny zvyšují. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v březnu dnes krátce po 11:00 SEČ vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku proti pondělí nárůst o téměř pět procent na 76 eur (zhruba 1860 Kč) za megawatthodinu (MWh). Je ale daleko pod maximy z loňského podzimu, kdy vystoupila nad 170 eur za MWh.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A