Proti rozsudku v brněnské kauze Stoka se odvolal i Jiří Švachula

vydáno:

aktualizace:
03.02.2023 10:06

Brno - Proti rozsudku v korupční kauze na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, se nově odvolal i bývalý místostarosta a radní městské části Jiří Švachula (dříve ANO). ČTK to dnes řekla zástupkyně mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Vavříková. Soud expolitikovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku krajského soudu byl v případu údajného ovlivňování zakázek na městské části hlavou organizované skupiny. Vinu popřel, žalobci mu navrhli 14 let vězení. Ve věci se už dříve odvolal i státní zástupce, pro Švachulu a další chce přísnější tresty. Kromě Švachuly se odvolali i další nepravomocně odsouzení. Případ míří k Vrchnímu soudu v Olomouci.

foto

Ilustrační foto - Bývalý místostarosta a radní městské části Brno-střed Jiří Švachula (na snímku z 8. června 2021). ČTK Šálek Václav

Brněnský soud ve věci rozhodl loni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Švachulovi soud kromě trestu vězení uložil i trest zabavení majetku, šlo o peníze na několika účtech v součtu za několik milionů korun. Vavříková uvedla, že Švachula podal odvolání proti všem výrokům o vině, navazujícím výrokům o trestech a také proti výroku o uložení ochranného opatření.

Už dříve se ve věci odvolalo vrchní státní zastupitelství, a to v neprospěch Švachuly a také několika dalších obžalovaných. Státní zástupce pro ně požaduje vyšší tresty, zároveň u některých obžalovaných žádá odsouzení za část činů, ve kterých je soud osvobodil. Odvolali se i další obžalovaní i obě firmy.

Podle rozsudku šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace poskytovaly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Úplatky si pak podle soudu dotyční dělili podle předem stanoveného vzorce.

Švachula vinu popřel, u soudu uvedl, že udělal chybu, když udržoval kontakt se spoluobžalovaným El-Talabanim a mluvil s ním o dění na úřadu. El-Talabanimu to podle něj umožnilo vytvářet dojem, že na toto dění má vliv. Švachula řekl, že El-Talabani pak začal u firem vystupovat jeho jménem a on jim pak prý musel vysvětlovat, že s tím nemá nic společného. Podle něj se sám stal obětí nátlaku od El-Talabaniho.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A