Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci

vydáno:

aktualizace:
31.10.2022 14:26

Praha - Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) neexistuje, přestože čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Do volby či případného převzetí úřadu pravomocné rozhodnutí těžko bude, ledaže by se po rozsudku nikdo neodvolal. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ústavní právník Jan Kysela. Stejný názor mají další ústavní právníci Jan Kudrna, Jan Wintr a Marek Antoš. Podle Antoše by měli zohlednit voliči, zda jde o překážku politickou.

foto

Ilustrační foto - U Městského soudu pokračovalo hlavní líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), 13. září 2022, Praha. ČTK Vondrouš Roman

Další hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo je nařízené v týdnu od 19. prosince. Předseda trestního senátu Jan Šott dnes ČTK řekl, že pokud by bylo v tomto termínu ukončeno dokazování, mohly by v případu začít závěrečné řeči. Záleží ale na tom, jestli se podaří provést všechny zbývající nezbytné důkazy a také na tom, jestli budou strany navrhovat další důkazy.

Další soudní jednání od 4. do 6. ledna 2023 Šott nařídil takzvaně "do rezervy". "K vyhlášení rozsudku mohu pouze obecně uvést, že zpravidla následuje krátce (nanejvýš v řádu dnů) poté, co zazní závěrečné řeči a poslední slova obžalovaných," doplnil Šott. První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později.

Podle Kysely v právním smyslu překážka pro kandidaturu neexistuje. "Nepochybně by to však mělo být překážkou ve smyslu politické morálky. Tu však právě Andrej Babiš u nás účinně podrývá," míní. Do volby či případného převzetí úřadu podle něj těžko bude pravomocné rozhodnutí.

Pokud by se tak stalo a byl by jím nepodmíněný trest odnětí svobody, těžko si lze podle Kysely představit výkon úřadu z vězení. "Kdyby pravomocně rozhodnuto nebylo, přeruší se trestní stíhání převzetím úřadu, tj. složením slibu, jelikož má prezident republiky imunitu," dodal.

S Kyselou se shoduje též Wintr. "Formálně to, že někdo je trestně stíhán či před soudem, překážkou není," řekl ČTK. Podle ústavy je podmínkou dosažení věku 40 let a české občanství. Ztotožnil se i s nedávným vyjádřením Kysely, podle kterého zejména v západních zemích existuje norma, že když je někdo obviněný či obžalovaný, z politiky odchází.

Trestní stíhání ani pravomocné odsouzení v trestním řízení není překážkou pro kandidaturu, zvolení ani složení slibu, sdělil ČTK Kudrna. "Tedy z právního hlediska pan A. Babiš kandidovat může bez omezení. Jinou věcí můžou být politické dopady probíhajícího procesu," doplnil.

"Po právní stránce o překážku nejde. Zda jde o politickou překážku, by měli zohlednit voliči při svém hlasování," konstatoval Antoš.

Předseda opozičního hnutí ANO oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky v neděli večer v televizi Nova.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Babiš se chce stát prezidentem, vláda dle něj málo pomáhá lidem Babiš se chce stát prezidentem, vláda dle něj málo pomáhá lidem

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A