Potíže po jídle v hradecké restauraci postihly 130 lidí, případ řeší policie

vydáno:

aktualizace:
14.04.2023 12:03

Hradec Králové - Problémy po požití jídla na konci března ve vietnamské restauraci v Hradci Králové postihly 130 lidí. U 90 z nich byla potvrzena salmonelóza. Hygienici již nepředpokládají, že by počet postižených dále rostl. ČTK to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Případem se zabývá policie pro přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

foto

Restaurace - ilustrační foto. ČTK Peřina Luděk

"Jednalo se zřejmě o jednorázovou událost, kdy postižené osoby konzumovaly pokrmy v dané provozovně od úterý 28. března do soboty 1. dubna," uvedla mluvčí hygieniků. Pravděpodobným zdrojem nákazy byla podle hygieniků v restauraci ručně vyráběná arašídová omáčka. Její vzorek však hygienici nemohli odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici.

"U části personálu a v několika vzorcích byla předběžně detekována bakterie salmonela, nyní se čeká na dourčení typu v Národní referenční laboratoři," uvedla mluvčí. Podle Fakultní nemocnice Hradec Králové, která v souvislosti s případem poskytla péči 46 lidem s průjmovým onemocněním, šlo o netypický kmen Salmonely Thompson, který se vyskytuje zřídka.

Restaurace je od zjištění nákazy uzavřena, hygienici nařídili její sanitaci. Hygienici v provozovně postupně odebrali 43 vzorků. V 15 případech šlo o suroviny a v 28 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. Zaměstnanci byli zároveň odesláni na vyšetření kvůli vyloučení možného nosičství nákazy.

Policie v případu zahájila úkony trestního řízení pro přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí trest vězení až na půl roku, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. "Úzce spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Zjišťujeme veškeré okolnosti související s postiženými osobami," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Z téměř 50 lidí, které ošetřila fakultní nemocnice, jich v nemocnici na několik dní skončilo šest. "Poslední hospitalizovaná pacientka byla propuštěna v minulých dnech," uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Hospitalizováni byli lidé ve vysokém stupni dehydratace způsobené průjmovým onemocněním. Lékaři jim infuzemi doplnili tekutiny.

Hygienici nyní chystají v případu zahájení přestupkového řízení. V něm je podle zákona možné přestupci uložit sankci až tři miliony korun. Před pěti lety v případu otravy jídlem v bistru v Hradci Králové s 81 nemocnými dostal provozovatel bistra od hygieniků pokutu 250.000 korun.

Zástupci restaurace se již dříve na facebooku zákazníkům omluvili, uvedli také, že restaurace už neotevře. Aktuálně na facebookovém profilu restaurace žádné příspěvky nejsou.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A