Poslanec Svoboda (ODS) při zvolení primátorem Prahy ze Sněmovny neodejde

vydáno:

aktualizace:
09.02.2023 17:11

Praha - Poslanec a kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda (ODS) v případě zvolení do čela metropole zůstane ve Sněmovně. Zda opustí funkce, které v dolní komoře Parlamentu zastává, se rozhodne po diskusi s kolegy. Svobodovo vyjádření ČTK zaslala mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Devětasedmdesátiletý Svoboda je kandidátem na primátora za Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), které se nyní domlouvá na koalici s Piráty a STAN. Strany postupně schvalují návrh koaliční smlouvy, kterou chtějí podepsat před jednáním zastupitelů 16. února.

foto

Ilustrační foto - Bohuslav Svoboda z ODS. ČTK Šimánek Vít

"Funkci primátora budu vykonávat s plnou zodpovědností, ostatně si to ani jinak představit neumím. Synergii s poslaneckým mandátem vnímám jako jedinečný přínos pro Prahu. Díky tomu budu moci prosazovat zákony pro Prahu, jichž jsme nově garantem a které hlavní město bezpodmínečně potřebuje," uvedl Svoboda.

Gynekolog Svoboda je ve Sněmovně předsedou výboru pro zdravotnictví a členem petičního výboru a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Rovněž je člen podvýboru pro oblast specializačního a profesního vzdělávání, vědu a výzkum. Zda v nich zůstane, se teprve rozhodne. "Co se týká funkcí v Poslanecké sněmovně, o tomto rozhodnou moji kolegové v ODS po mém zvolení," dodal Svoboda.

V nově vznikající koalici bude mít v jedenáctičlenné městské radě pět členů Spolu, když ODS bude mít tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva, zatímco KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Koaliční smlouva nezahrnuje hlas zastupitelky Hany Kordové Marvanové (za Spolu).

Jednání o koalici v Praze na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od loňských zářijových voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A