Poslanci chtějí odvolat francouzskou vládu v souvislosti s reformou důchodů

vydáno:

aktualizace:
17.03.2023 22:02

Paříž - Centristický klub Liot předložil návrh na vyslovení nedůvěry francouzské vládě premiérky Élisabeth Borneové v souvislosti s důchodovou reformou. Pod návrhem jsou podepsaní i členové levicových klubů. Obdobný návrh podala i krajně pravicová strana Národní sdružení (RN). Vyslovení nedůvěry je způsob, jak zvrátit přijetí změn důchodového systému v dolní komoře poté, co vláda ve čtvrtek použila článek ústavy, který umožňuje schválení zákona i bez hlasování poslanců. Návrh nepodepsal žádný poslanec z řad pravicových Republikánů, na nichž úspěch návrhu o vyslovení nedůvěry závisí. Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, začne jednat o případném vyslovení nedůvěry vládě v pondělí odpoledne, uvedla agentura AFP. Ve Francii dnes pokračovaly stávky a demonstrace proti důchodové reformě.

foto

Ilustrační foto - Francouzská premiérka Elizabeth Borneová, 10. ledna 2023. ČTK/AP Bertrand Guay

Pod návrhem centristického klubu Liot jsou podepsaní i poslanci z levicového bloku NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie). Vyjádřit nedůvěru vládě chtějí také poslanci z krajně pravicového Národního sdružení (RN), kterým v Národním shromáždění předsedá Marine Le Penová a kteří podali vlastní návrh. "Budeme hlasovat pro všechny předložené návrhy," řekla poslankyně z klubu RN Laure Lavaletteová.

Aby byla nedůvěra kabinetu vyslovena, musí pro to hlasovat většina všech poslanců. Kluby, jejichž členové se vyslovili proti důchodové reformě, tak potřebují podporu pravicových Republikánů (LR), kteří nejsou v postoji vůči změnám prosazovaným prezidentem Emmanuelem Macronem jednotní. Usnesení předložené klubem Liot nepodpořil žádný poslanec za LR. "Doufám, že mnozí z nich pro něj budou hlasovat," uvedl nicméně šéf centristického klubu Bertrand Pancher.

Podle propočtu deníku Le Monde opozice potřebuje, aby pro návrh byla alespoň polovina z 61 poslanců LR. Předseda této pravicové strany Éric Ciotti ve čtvrtek prohlásil, že jeho poslanci žádnou žádost o odvolání vlády nepodpoří. Později však několik členů pravicového klubu ohlásilo, že pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovat budou.

Dolní komora francouzského parlamentu začne o vyslovení nedůvěry vládě jednat v pondělí od 16:00, řekly parlamentní zdroje agentuře AFP. Zařazení debaty a hlasování na program jednání sněmovny musí ještě oficiálně potvrdit předsednictvo, které se sejde v pondělí krátce před zahájením schůze.

Skutečnost, že vláda, která si nebyla jistá, že důchodový zákon podpoří dostatečný počet poslanců, využila článek 49 ústavy o nouzovém přijetí normy, vyvolal hlasitou kritiku z řad opozice i protesty v ulicích. Proti důchodovým změnám se od ledna pořádají demonstrace s účastí stovek tisíc lidí. Odbory vyzvaly k dalším demonstracím a stávkám o víkendu a ve čtvrtek 23. března.

Revize důchodového systému má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii o dva roky na 64 let, což je podle vlády nezbytné, aby systém nezkrachoval. Zvýší se i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze. Díky reformě ale budou moci dříve odejít do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod na téměř 1200 eur (28.800 Kč).

Ve Francii pokračovaly stávky a demonstrace proti důchodové reformě

Ve Francii dnes pokračovaly protesty proti důchodové reformě, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron. Mnozí demonstranti také vyjadřovali odpor proti postupu vlády, která se rozhodla při schvalování změn důchodového systému obejít poslance, protože u nich neměla pro svůj zákon jistou podporu. V dopravě či energetice odbory vyzvaly zaměstnance, aby pokračovali ve stávce, napsala agentura AFP.

Dnes večer se na pařížském náměstí Svornosti, které se nachází nedaleko sídla dolní komory parlamentu, shromáždily zhruba 4000 lidí. Někteří demonstranti začali stavět barikády a na náměstí během protestu vypukl požár. Policie později proti demonstrujícím zasáhla, napsala agentura Reuters. Už dopoledne stovky demonstrantů blokovaly provoz na hlavním pařížském městském obchvatu.

Do ulic večer vyšli i lidé v dalších francouzských městech. Stovky až tisíce lidí se sešly v Lille či Štrasburku. V Bordeaux demonstranti obsadili koleje na hlavním nádraží. "Zablokujme zemi, zablokujme zemi," skandovali odpůrci změn v důchodovém systému. Odpoledne několik tisíc lidí protestovalo také v Rennes.

Protesty jsou často spontánní. Jejich účastníci vyjadřují odpor k reformě i postupu vlády, která ve čtvrtek využila článek 49 francouzské ústavy, který umožňuje přijmout zákon bez hlasování poslanců. Opozice dnes podala v Národním shromáždění dva návrhy na vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Élisabeth Borneové. Chce tím donutit vládu k demisi, a zvrátit tak přijetí zákona.

V řadě odvětví pokračují stávky proti reformě. Odbory prodloužily stávku zaměstnanců železniční společnost SNCF. Podle údajů firmy dnes kvůli protestu nejezdila třetina vysokorychlostních vlaků a polovina regionálních spojů. Firma však tvrdí, že se situace postupně zlepšuje. Silné je stávkové hnutí také v energetice. Dvěma rafineriím podle agentury AFP hrozí zastavení výroby a pokles produkce zaznamenává i energetická společnost EDF.

Nejasná je situace ohledně pařížských popelářů. Dnes dopoledne pařížská prefektura ohlásila vydání příkazu, který by donutil popeláře a zaměstnance spaloven odpadu k návratu do práce. Pařížská radnice však odpoledne prohlásila, že do ulic během dne nevyjel ani jeden vůz pro sběr odpadu. Podle odhadů radnice se v ulicích metropole nahromadilo přes 10.000 tun odpadu.

Spontánní protesty, během kterých dochází ke střetům s policií či ničení majetku, kritizují vládní představitelé. "Opozice je legitimní, protesty jsou legitimní, chaos či působení chaosu nikoliv," prohlásil ministr vnitra Gérald Darmanin. Další protesty se očekávají během víkendu a příští čtvrtek.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A