Politolog: Opozice dává protahováním schůze signál, že vládě půjde po krku

vydáno:

aktualizace:
13.01.2022 11:57

Praha - Opozice dává protahováním sněmovní schůze k vyslovení důvěry kabinetu Petra Fialy (ODS) najevo, že půjde vládě tvrdě po krku. Na dotaz ČTK to uvedl politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně má Česko silně improvizovanou parlamentní kulturu, což aktuální jednání potvrzuje.

foto

Zleva premiér Petr Fiala a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na Schůzi Sněmovny 12. ledna 2022 v Praze. ČTK Šulová Kateřina

Po rekordně dlouhém jednání se Sněmovna vrátí k žádosti vlády o vyslovení důvěry dnes večer. Poslanci začali bod projednávat ve středu ráno a schůzi přerušili dnes kolem 07:00. Po dnešní mimořádné schůzi k financování vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN) by se měli k dalšímu jednání dostat v 18:00. Kdy se bude o důvěře hlasovat, není známo. Na zasedání vystoupily s kritickými projevy desítky opozičních poslanců ANO a SPD. Pětikoalice složená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN důvěru díky své většině 108 hlasů pravděpodobně získá.

Kromě snahy být vidět v televizním přenosu schůze existuje podle Mlejnka další důvod, proč opozice jednání protahuje. Ví totiž, že kabinet důvěru získá, ale protahováním vysílá signál o své potenciální síle. "Signál vládě i voličům, že půjde vládě tvrdě po krku. Čemuž slouží i otevření kauzy financování hnutí STAN," uvedl. Považuje to za součást boje o přízeň voličů.

Hlasování o důvěře vyvolává velkou veřejnou a mediální pozornost, pro opozici jde o ideální příležitost být vidět, míní Kopeček. "Cena za tuto performanci v podobě noční debaty či únavného protahování jednání tak z hlediska opozice dává smysl. Přerušení schůze a vložení bodu o financování STAN (bez ohledu na jen nepřímý vztah k otázce důvěry vládě) dává smysl právě a jen z hlediska přitažení co největší pozornosti," poznamenal.

Česko má podle něj Parlament projevů, což v Evropě není nic výjimečného. "Vedle toho má Česko tradičně silně improvizovanou parlamentní kulturu. To, jak toto jednání probíhá, to naprosto potvrzuje," dodal Kopeček.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A