Politolog: Klišé, že končí jedna éra, jsou v případě úmrtí Alžběty II. pravdivá

vydáno:

aktualizace:
09.09.2022 10:44

Praha - Klišé, že končí jedna éra, jsou v tomto případě pravdivá, řekl ČTK k úmrtí britské královny Alžběty II. politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok. Během svého vládnutí si podle něj utvořila obrovský respekt a fungovala v dobrém slova smyslu jako instituce britského politického systému. Od jejího nástupce Charlese III. očekává, že bude spíše udržovacím panovníkem, hlubší změnu a reflexi očekává až s jeho následníkem.

foto

Portrét britské královny Alžběty II. pořízený při jejím televizním projevu z 5. dubna 2020 na obří obrazovce na křižovatce Piccadilly Circus v Londýně, 9. dubna 2020. ČTK/AP Kirsty Wigglesworth

Alžběta II. byla podle Kanioka jednou z mála jistot a jedním z mála jednotících prvků britské politiky zejména v letech před a po odchodu Británie z Evropské unie.

Monarchie se po odchodu královny bude muset znovu "sebedefinovat", míní Kaniok. Bude to ale podle něj složité, neboť Charlese III. už má společnost nějak zaškatulkovaného. "V tomto smyslu tedy bude Charles III. spíše udržovacím panovníkem, nějaká hlubší změna a reflexe přijde podle mého názoru až s jeho nástupcem," poznamenal.

Nyní očekává spíše větší diskuse o smyslu a funkčnosti monarchie. "Ale nepředpokládám, že by byl Charles III. třeba nějak výrazně aktivističtější než Alžběta II.," doplnil Kaniok.

Mezinárodně podle něj změna na britském trůnu až takový dopad mít nebude. "Commonwealth byl a je přeci jen spíše symbolické společenství než nějaká rigidní a efektivní organizace, kde by měl panovník Spojeného království výrazné exekutivní pravomoci," míní politolog.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A