Policisté, hasiči a vězeňská služba dostanou proplacené přesčasy

vydáno:

aktualizace:
06.04.2022 22:14

Praha - Vláda rozhodla o proplacení přesčasů policistů, hasičů a vězeňské služby během nouzového stavu vyhlášeného kvůli vlně uprchlíků z Ukrajiny, kterou napadla ruská vojska. Dostanou ji formou mimořádné odměny, jejíž výše se bude odvíjet od počtu odpracovaných hodin přesčas na rámec pracovní doby. U policie činí suma 87,6 milionu korun, u hasičů 21 milionů korun, řekl novinářům po jednání kabinetu ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Na proplacení přesčasů pro příslušníky vězeňské služby je určeno podle tiskové zprávy vlády 2,56 milionu korun.

foto

Uprchlíci z Ukrajiny čelící ruské invazi čekali 2. března 2022 na registraci u sídla cizinecké policie v Olšanské ulici v Praze. ČTK Kamaryt Michal

Všechny přesčasy odpracované v nouzovém stavu spojeném s migrační krizí se podle ministra evidují. Celkem vláda uvolní zvláštní rozpočtové rezervy pro policisty a hasiče ve výši 108,6 milionu korun.

Policisté například vypomáhají v krajských asistenčních centrech s vyřizováním cizinecké a pobytové agendy, více kontrolují pobytové záležitosti cizinců ve vnitrozemí nebo zajišťují zvýšenou bezpečnost. Hasiči zajišťují provoz národního asistenčního centra a všech 14 krajských asistenčních center, vybavují místa dočasného nouzového přístřeší, přepravují osoby nebo humanitární pomoc do zahraničí. U příslušníků Vězeňské služby ČR je podle vlády potřeba proplatit přesčasy za zvýšený rozsah kontrol, monitoring předcházení násilí či ostrahu při eskortách vězňů národností, které jsou zapojeny do konfliktu na Ukrajině.

Vnitro zároveň podle dřívějšího prohlášení Rakušana chystá kvůli proplácení přesčasů za nouzového stavu legislativní změnu, která má přinést systémové řešení. Budoucí legislativa by podle ministra neměla být v neproplácení 150 hodin přesčasové práce za nouzového stavu tak přísná jako nyní.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A