Policie podezřívá muže za příslib 500 Kč z maření voleb v obci na Děčínsku

vydáno:

aktualizace:
24.09.2022 14:46

Ústí nad Labem - Policie podezřívá z maření voleb muže, jenž podle ní v Mikulášovicích na Děčínsku slíbil nejméně dvěma lidem až 500 korun za konkrétní volbu do zastupitelstva obce. Od pátečních 14:00, kdy se otevřely volební místnosti, přijali policisté v Ústeckém kraji 11 podnětů a oznámení, které se týkaly průběhu voleb. Ještě před konáním hlasování přijali šest podnětů. Oznámení se týkala možného kupčení s hlasy, údajného umělého navyšování počtu voličů či výskytu falešného předvolebního letáku. Informoval o tom dnes mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Na severu Čech se v minulosti několikrát komunální volby kvůli kupčení s hlasy opakovaly.

foto

Volby - ilustrační foto. ČTK Šimánek Vít

Podněty o umělém navyšování občanů se týkala Moldavy na Teplicku a Loučné pod Klínovcem na Chomutovsku. Z volebního seznamu v Moldavě před konáním voleb vedení obce vyškrtlo téměř 50 lidí. Předseda tamní volební komise řekl, že nechá volit i tyto občany, pokud přijdou. Podobný problém s přihlašováním lidí řešilo i město Loučná pod Klínovcem. To seznam voličů neupravovalo.

Jeden z podnětů se týkal výskytu falešného předvolebního letáku v Bílině. Jeden pak kupčení s hlasy v Mikulášovicích na Děčínsku. "V souvislosti s tímto případem jsme v pátek sdělili podezření z přečinu maření přípravy voleb a referenda devětapadesátiletému muži, který je podezřelý, že slíbil nejméně dvěma osobám finanční hotovost až 500 korun za konkrétní volbu do zastupitelstva obce," uvedl Vítek.

Během samotných voleb přijala policie podněty od občanů, od členů volebních komisí, případně se jimi začala zabývat na základě informací zveřejněných v médiích. "Nebo jsme vycházeli z vlastních poznatků získaných v průběhu voleb," uvedl Vítek.

V pátek odpoledne šestapadesátiletý muž ve volební místnosti v Kadani na Chomutovsku podle policie hlasitě požadoval po předsedovi komise, aby mu podepsal vyjádření, že nemusí volit. "Případ evidujeme jako přestupek proti veřejnému pořádku, k narušení průběhu voleb v souvislosti s tímto případem nedošlo," řekl mluvčí. Dvě oznámení se týkala podezření z porušení zákazu volební agitace v bezprostředním okolí volebních místností v Lounech a katastru obce Kryry na Lounsku.

Osm případů se týkalo podezření z kupčení s hlasy voličů. Jeden podnět se týkal Ústí nad Labem, jedno oznámení přijala policie v Lovosicích, jeden případ prověřuje v Krupce a jeden v Bílině, zbývající čtyři podněty se vztahují na Teplice. "Všechny podněty a oznámení přijaté před volbami i v jejich průběhu důkladně prověřujeme a získané informace budeme průběžně vyhodnocovat." dodal Vítek.

V Ústeckém kraji se policie pravidelně, zejména při komunálních volbách zabývala podněty v souvislosti s možným kupčením s hlasy. Soudy nařídily v minulosti opakování voleb kvůli kupčení s hlasy v Krupce, Bílině a v Chomutově.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A