Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v Itálii vzrostl na devět

vydáno:

aktualizace:
06.07.2022 22:05

Milán - Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět. Čtyři osoby už identifikovali jejich příbuzní, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná. Pravděpodobně tři osoby se ještě pohřešují, konečný počet mrtvých se tak může vyšplhat na 12. Pátrání po obětech se odehrává ve velmi složitých podmínkách a rovněž identifikace pozůstatků není jednoduchá.

foto

Pohled z helikoptéry záchranářů na místo sesuvu ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech. ČTK/AP Luca Bruno

Záchranáři zatím využili vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní třeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Všechny důležité nálezy, nejen části těl, jsou nejdříve vyfotografovány a následně vrtulníkem dopraveny do nedalekého města Canazei, kde je pečlivě prozkoumají, uvedl již v úterý šéf záchranné služby Maurizio Dellantonio. Prsteny, tetování, ale i horolezecké vybavení, to vše podle něj může pomoci při identifikaci.

Jak Fugatti dodal, pátrání s pomocí bezpilotních letounů bude pokračovat i v příštích dnech. Kvůli identifikaci obětí byl povolán i speciální policejní tým, který se zaměřuje na analýzy DNA, uvedla agentura Reuters. Záchranáři doufají, že budou moci ve čtvrtek, když se zlepší počasí, do oblasti zasažené sesuvem vyslat i týmy s pátracími psy. Dosud byly podmínky příliš nestabilní na to, aby záchranáři mohli vyrazit přímo na místo.

Na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, byl v sobotu naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. I ostatní části Itálie zasáhla v posledních dnech předčasná letní vlna veder. Dříve stabilní ledovce se přitom kvůli klimatickým změnám staly nepředvídatelnými, uvádějí vědci.

Příbuzní pohřešovaných italských horolezců nadále naléhají na úřady, aby se pokusily vyzvednout těla jejich blízkých, kteří zůstali pohřbeni pod lavinou. Část ledovce, která se utrhla, měla podle všeho velikost zhruba jako bytový dům. Místní prokurátor Sandro Raimondi v rozhovoru pro italské státní rádio uvedl, že zahájil vyšetřování, které má zjistit, zda nešlo o nedbalost. Prokuratura si chce předvolat i experty z řad geologů. Zatím to ale podle Raimondiho vypadá, že lavinu nebylo možné předvídat.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A