Po bouřkách zůstaly bez energie stovky domácností, dodávky už jsou obnovené

vydáno:

aktualizace:
02.07.2022 16:11

Brno/Hradec Králové - Po pátečních silných bouřkách zůstaly bez elektrické energie stovky domácností z distribučního území společnosti EG.D. Nejvíce omezení bylo na Hodonínsku a Břeclavsku. Během dneška se podařilo dodávky obnovit na všech místech, uvedl před 16:00 mluvčí podniku Roman Šperňák.

foto

Bouřková fronta, která 1. července 2022 večer přešla přes jih Moravy, za sebou zanechala polámané stromy i poškozené střechy. Na snímku zasahují hasiči ve Valticích na Břeclavsku. ČTK Šálek Václav

Bouřky postupující přes jihovýchod Česka za sebou v pátek a v noci na sobotu kromě dalších škod zanechávaly také polámané stromy a poškozené vedení. Kolem pátečních 22:00 společnost EG.D evidovala asi 12.000 domácností bez elektřiny.

Kromě jižní Moravy byly problémy také na Vysočině kolem Žďáru nad Sázavou a v okolí Borovan na Českobudějovicku. Ještě dnes před před polednem bylo bez proudu asi 700 odběratelů EG.D, z toho 500 na Hodonínsku a zhruba 200 kolem Borovan.

Bouře na jižní Moravě působily škody mezi Valticemi a Bzencem

Páteční bouře na jižní Moravě zanechaly největší škody v pásu mezi Valticemi na Břeclavsku a Bzencem na Hodonínsku. Hasiči postupně zasahovali na 70 místech. "Nejčastěji jsme odklízeli popadané nebo nebezpečně nahnuté stromy či ulomené větve," uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Na osmi místech museli hasiči také čerpat vodu. Bez proudu zůstávalo ráno zhruba 800 domácností na Břeclavsku a Hodonínsku, informovali energetici.

Podle pátečních informací Českého hydrometeorologického ústavu vykazovala bouřka znaky supercely a přinášela nárazy větru až přes 80 kilometrů za hodinu, kroupy přes tři centimetry a místy velmi intenzivní srážky.

Přímo ve Valticích vichr polámal mnoho stromů, včetně velkého platanu na náměstí, a také ničil střechy. Srolované pláty plechové krytiny sundávali hasiči třeba i z koruny stromu. V některých obcích padaly kroupy. Například lidé z Bzence na Hodonínsku sdílejí na sociálních sítích záběry vozovky pokryté kroupami a snímky poničené úrody na zahrádkách.

Dobrovolní hasiči z Vracova na Hodonínsku vyjížděli k popadaným stromům na silnici, vytahovali auto z příkopu, ve Vacenovicích čerpali vodu z garáže. Poté likvidovali popadané stromy přímo ve Vracově. Při tom do nich málem najelo starší auto, uskočili prý na poslední chvíli.

"Členové jednotky, kteří řídili dopravu na místě, byli málem sraženi řidičem, který vykazoval známky opilosti," napsali vracovští hasiči na facebooku. Řidič se agresivně dožadoval uvolnění cesty, hasiči mu nedovolili místo opustit. Policisté později naměřili řidičovi 2,5 promile alkoholu v krvi.

"Nyní je tak řidič důvodně podezřelý z trestných ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci, kdy mu v případě uznání viny hrozí i pobyt za mřížemi," uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A