Piráti a Spolu v Praze zatím nemají termín dalšího koaličního jednání

vydáno:

aktualizace:
09.01.2023 16:05

Praha - Vyjednávací týmy pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN domlouvají termín dalšího jednání o možné koalici na magistrátu. Zda bude jednání tento týden, zatím není potvrzené. ČTK to sdělila mluvčí Spolu Lenka Mottlová a potvrdila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková. Podle Mottlové tento týden Spolu zatím s jednáním nepočítá. Strany vyjednávaly o možné koalici od zářijových voleb, ale jednání ke shodě nevedla a od začátku prosince jsou kvůli neshodám přerušena. Piráti i Spolu nicméně před Vánocemi uvedli, že je chtějí obnovit. Toto jednání o novém vedení metropole je nejdelší od roku 1993.

foto

Ustavující jednání pražského zastupitelstva po volbách. 3. listopadu 2022, Praha. Zleva Bohuslav Svoboda (ODS) a primátor Zdeněk Hřib (Piráti). ČTK Šulová Kateřina

"Pražská koalice Spolu s Piráty a STAN domlouvají termín dalšího jednání o pražské koalici. Zda bude tento týden, není potvrzené," napsala na dotaz ČTK Mottlová. Vacková pak uvedla, že Piráti čekají na výsledek jednání klubu Spolu. Minulý týden se setkaly programové týmy Pirátů a Spolu, které jednaly o oblastech klíčových investic města a možném rozdělení kompetencí, neřešily však zásadní otázku rozložení sil v radě.

Právě na té koncem loňského roku jednání ztroskotala, když Spolu odmítlo ustoupit od požadavku na většinu v jedenáctičlenné radě, který Piráti označili za nepřijatelný. Spolu následně jednalo s hnutím ANO o podpoře pro svoji menšinovou radu, i tato jednání skončila bez dohody.

Na jednání zastupitelů loni v prosinci chtělo Spolu s podporou ANO zvolit primátorem Bohuslava Svobodu (ODS), ale volbu odmítla podpořit zastupitelka za Spolu, dosluhující radní a senátorka Hana Kordová Marvanová, takže chyběl jeden hlas. Volbu zastupitelé přerušili do dalšího zastupitelstva, které se bude konat v únoru. Volbu Svobody primátorem odmítly Praha Sobě, Piráti i STAN.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá téměř asi tři a půl měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A