Pěstitelé ovoce se rozhodli otevřít sady zájemcům o samosběr

vydáno:

aktualizace:
19.09.2022 11:24

Brno - Někteří z moravských pěstitelů ovoce, především jablek, se rozhodli, že příští týden otevřou své sady zájemcům o samosběr. Letošní úroda je totiž proti minulým letům velmi slušná, protože jablka ve většině případů nepomrzla, řekla ČTK tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Zdeňka Klemšová. Sbírat lidé mohou od pondělí 26. září do soboty 1. října.

foto

Slizeň jablek. Na snímku jsou jablka odrůdy Šampion. Ilustrační foto. ČTK Peřina Luděk

Na webu Ovocnářské unie lidé zjistí, kam si mohou pro jablka zajet. Jedná se o sady Veleboř na Šumpersku, sady Lučice na Prostějovsku, sady Životice na Karvinsku, sady Velké Bílovice na Břeclavsku, sady Sedlnice na Novojičínsku a prostějovské Zemědělské družstvo Moravan. "Ti, kteří mají i jiné ovoce ke sklizni, například hrušky či pozdní švestky, tak mohou nabízet k samosběru i toto ovoce," řekla Klemšová. Samosběr nabízely v minulých dnech i Sady Starý Lískovec v Brně a pro velký zájem prodloužily termín do středy. Cena je 20 korun za kilogram.

Kromě poměrně velké úrody jsou i dva další důvody, proč se k tomuto kroku někteří ovocnáři uchýlili. Každý rok totiž usilovně shánějí brigádníky, kteří by ovoce otrhali. Druhým důvodem je extrémní cena elektřiny, která výrazně prodraží skladování jablek. Ve skladech je totiž třeba udržovat velmi nízké teploty. Skladování už se tak nemusí vyplatit, a někteří pěstitelé tak raději nechají jablka na stromech.

Samosběrem se běžně sklízejí mnohde v republice jahody a v době covidu, kdy byly uzavřené restaurace, nabízeli samosběr například i pěstitelé bylinek či zeleniny.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A