Pavel vyhrál u Čechů na Ukrajině i u českých vojáků na Slovensku a v Litvě

vydáno:

aktualizace:
14.01.2023 19:36

Praha - Generál ve výslužbě Petr Pavel zřetelně vyhrál první kolo prezidentských voleb jak u Čechů hlasujících na Ukrajině, tak u českých vojáků nasazených v rámci NATO na Slovensku a v Litvě. Podle výsledků na volebním webu zvítězil v těchto zahraničních okrscích se ziskem dvou třetin až tří čtvrtin hlasů.

foto

Hlasování v prezidentských volbách na zastupitelských úřadech a jinde v zahraničí. Na snímku ze 13. ledna 2023 odevzdává velitel úkolového uskupení MN BG SVK plukovník Karel Navrátil svůj hlas ve volební místnosti v místě nasazení mnohonárodního bojového uskupení v prostorách Centra výcviku Lešť na Slovensku. PR Armáda ČR

Na Ukrajině přišlo k volebním urnám 50 ze 69 Čechů zapsaných ve voličských seznamech. Pavel získal třípětinovou podporu, na druhém místě skončil s 14 procenty hlasů předseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý), který se dlouhodobě zasazuje o podporu Ukrajině, která už téměř rok čelí ruské agresi. O třetí příčku se podělili předseda ANO Andrej Babiš a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, kteří obdrželi shodně po osmi procentech hlasů. Ani jeden hlas nedostal na Ukrajině jako jediný z osmi uchazečů o funkci hlavy státu kandidát SPD Jaroslav Bašta.

Na českém zastupitelském úřadu v Kyjevě museli dnes ráno hlasování asi na hodinu přerušit kvůli raketovému útoku na ukrajinskou metropoli. Volilo tam 36 z 51 Čechů a Pavel vyhrál s 75 procenty hlasů před Fischerem a Babišem, kteří měli shodný zisk 8,33 procenta. Ve Lvově uspěl Fischer s 28,57 procenta hlasů. Za ním skončili Pavel a Nerudová se shodným ziskem 21,42 procenta. Ve Lvově odevzdalo hlas 14 z 18 zapsaných voličů.

V litevské Rukle byla účast stoprocentní, přičemž z 92 voličů pro Pavla hlasovalo 69 (75 procent), zatímco Babiš dostal 12 hlasů (13 procent) a Nerudová devět hlasů (9,8 procenta). Zbývající dva hlasy si rozdělili Bašta a senátor Marek Hilšer z klubu Starostů.

Ve slovenské Lešti dostal Pavel při sedmdesátiprocentní účasti 243 hlasů z 315 odevzdaných, tedy 77,6 procenta. Babiše volilo 15 procent hlasujících, Nerudovou 3,8 procenta a senátora Pavla Fischera 2,55 procenta. I v Lešti získal Bašta jeden hlas, zatímco Hilšer hlasy dva.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A