Pavel hovor s tchajwanskou prezidentkou předem konzultoval s Lipavským

vydáno:

aktualizace:
03.02.2023 13:45

Praha - Obsah pondělního telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen konzultoval zvolený prezident Petr Pavel předem s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Na dnešním briefingu Pavel novinářům řekl, že v žádném případě nepřekročil hranice. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nabídla místo v delegaci pro svoji březnovou cestu na Tchaj-wan i zástupci Pavlova týmu. Zvolený prezident zatím neví, zda to někdo z jeho kanceláře využije.

foto

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, 30. ledna 2023. ČTK/AP neuveden

Pavlův telefonát s tchajwanskou prezidentkou vyvolal protesty čínské strany. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl během volební kampaně. Čína také ve čtvrtek označila plánovanou návštěvu Adamové na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení.

"Při plném vědomí citlivosti tohoto tématu jsem telefonát a jeho obsah dopředu konzultoval s ministrem zahraničí. Nechal jsem si znovu zdůraznit, jaké jsou principy naší zahraniční politiky ve vztahu k Číně a Tchaj-wanu a jsem toho názoru, že jsem v žádném případě nepřekročil hranice, které jsou stanoveny pro tyto principy," řekl dnes Pavel.

Pekarová Adamová plánuje Tchaj-wan navštívit na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě i dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tamním ministrem zahraničních věcí Josephem Wu.

"Zazněla nabídka, že by měla místo v sestavě, ale ještě jsme se nebavili o tom, jestli takovou nabídku využijeme a jestli někdo z kanceláře by se takové cesty zúčastnil," uvedl Pavel.

Pavel po sobotním vítězství v prezidentské volbě nad expremiérem Andrejem Babišem (ANO) už telefonoval také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a polským prezidentem Andrzejem Dudou.

"Všechny telefonické hovory, které jsem měl, byly iniciovány ze zahraničí a byly motivovány gratulací k úspěchu ve volbách, případně vyjádřením naděje na úzkou spolupráci," řekl Pavel. "V žádném z těchto hovorů neproběhlo nic, co by jakkoli zavánělo předstíráním pravomocí prezidenta. Spíše šlo o vyjádření vůle na dobrou spolupráci a zahájení práce na termínech návštěv," dodal.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Zeman a jeho nástupce Pavel se sejdou 13. února v Lánech Zeman a jeho nástupce Pavel se sejdou 13. února v Lánech

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A