OSN vyzvala k solidaritě s Afghánci, USA schválily humanitární pomoc

vydáno:

aktualizace:
17.08.2021 08:01

Kábul - Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval k solidaritě s obyvateli Afghánistánu a uprchlíky z této země, kterou v posledních dnech ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. Humanitární pomoc afghánským běžencům 500 milionů dolarů (10,8 miliardy korun) zároveň schválil americký prezident Joe Biden, informují světové agentury.

foto

Pákistánští vojáci kontrolují dokumenty Afgháncům, kteří překročili hraniční přechod v Chamanu, 16. srpna 2021.  ČTK/AP Jafar Khan

"Svět právě s těžkým srdcem sleduje události v Afghánistánu; vyzývám všechny země, aby byly ochotné přijímat afghánské uprchlíky a zdržely se deportací. Afghánci zažili roky válek a strádání. Zaslouží si naši plnou podporu. Nyní je čas na solidaritu," napsal Guterres na twitteru.

Půl miliardy dolarů poskytnou USA na základě zákona o migraci. Biden finance uvolnil "za účelem splnění neočekávaných naléhavých uprchlických a migračních potřeb uprchlíků, obětí konfliktů a dalších osob ohrožených v důsledku situace v Afghánistánu", uvedl Bílý dům v prohlášení. Prostředky se k Afgháncům mohou dostat přes mezinárodní organizace a charity nebo prostřednictvím amerických státních agentur na pomoc migrantům.

Dnes ráno byly obnoveny vojenské evakuační lety států, které převážejí z Afghánistánu do bezpečí své diplomaty i afghánské spolupracovníky. Agentuře Reuters to sdělil příslušník západních bezpečnostních složek, který je na letišti v Kábulu. Vzletová plocha mezinárodního kábulského letiště je po několika hodinách téměř prázdná, část lidí se vrátila do svých domovů. Příletům letadel v pondělí několik hodin bránily davy Afghánců na přistávací ploše, které se snažily za každou cenu opustit zemi.

Podle listu The Washington Post se v bezprostřední blízkosti kol amerického dopravního letadla, které odletělo z Kábulu a kvůli problémům muselo přistát ve třetí zemi, našly lidské pozůstatky. Na záběrech na sociálních sítích jsou patrné postavy, které se při vzletu chytily kol, a snažili se tak odletět z Afghánistánu.

První letadlo, které z Kábulu dnes odlétne, bude nejspíš převážet indický diplomatický sbor. Na palubě letounu C-17 indické armády by mělo být celkem 120 lidí, včetně indického velvyslance. Informaci o urychleném stažení indických diplomatů potvrdil mluvčí indického ministerstva zahraničí. V letovém plánu kábulského letiště je uveden předpokládaný čas odletu ve 12:40 SELČ.

Indie dnes také oznámila, že zavede nová zrychlená elektronická víza pro žadatele z Afghánistánu. Není ovšem jasné, jak by Afghánci o taková víza žádali nebo jak by se do Indie dostali, píše BBC.

Po stažení indického diplomatického sboru už v Kábulu zůstávají jen pracovníci ambasád tří zemí - Ruska, Číny a Pákistánu. Tyto tři státy shodně vyjádřily ochotu jednat s Tálibánem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A