O dotace z programu Nová zelená úsporám Light zažádalo zatím 2265 lidí

vydáno:

aktualizace:
11.01.2023 11:35

Praha - Za dva dny ministerstvo životního prostředí (MŽP) přijalo 2265 žádostí o podporu na energetické úspory v nízkopříjmových domácnostech v celkové hodnotě 271 milionů korun. Na tiskové konferenci to sdělil vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který je pověřen řízením ministerstva. Dalších 987 žádostí je podle Jurečky v systému rozpracováno. Ministr dříve uvedl, že dotace mohou být uděleny přibližně 10.000 domácností, a to v celkové částce 1,5 miliardy korun.

foto

Tisková konference k představení aktuálních dat k zájmu o čerstvě otevřenou (od 9. ledna) dotační podporu NZÚ Light a energetické poradenství. 11. ledna 2022, Praha. Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). ČTK Šulová Kateřina

"Vysoký počet zájemců za tak krátkou dobu jen dokládá, že se nám daří plnit cíl, se kterým jsme loni začali tento program připravovat – motivovat nízkopříjmové domácnosti k tomu, aby své domy zateplily a snížily si tak účty za energie. Pomoc nejzranitelnějším spoluobčanům v době extrémně vysokých cen energií je naší absolutní prioritou," uvedl Jurečka.

Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light) začal v pondělí 9. ledna, podpořit má především domácnosti v rodinných domech obývaných invalidními důchodci třetího stupně, starobními důchodci nebo lidmi, kteří od 12. září 2022 pobírali příspěvek na bydlení. Jurečka uvedl, že úřad je v případě velkého zájmu připraven zvýšit dosavadní stanovenou sumu 1,5 miliardy Kč, nepřiblížil ale o kolik a kdy. Resort do budoucna plánuje rozšířit nabídku i na bytové domy.

Tisková konference  k představení aktuálních dat k zájmu o čerstvě otevřenou (od 9. ledna) dotační podporu NZÚ Light a energetické poradenství. 11. ledna 2022, Praha. Zleva Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a náměstek ministra Petr Hladík (KDU-ČSL). V došlých žádostech převažují podle náměstka ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) především ty od seniorů, a to hlavně na výměnu oken a dveří. Lidé mohou žádat například o pomoc při zateplení fasády. Oba politici zdůraznili, že lidé mohou při žádání o dotace využít podpory poraden, které fungují pro občany zadarmo.

Podle Hladíka lidé žádají průměrně o 119.000 korun, přičemž ale čerpat mohou až maximálně 150.000 korun. Necelá polovina o tuto částku žádá. Z toho podle Hladíka vyplývá, že lidé zvažují, jaké konkrétní úpravy potřebují. Největší zájem ministerstvo registruje ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Na rozdíl od programu Nová zelená úsporám mohou žadatelé získat plnou podporu, nemusí tedy část projektu financovat z vlastních peněz. Navíc pokud byly stavební úpravy provedeny po 12. září 2022, mohou lidé zažádat o dotace i zpětně. V takovém případě musí doložit zprávu o realizovaném opatření a také jeho fotodokumentaci.

O dotace se žádá elektronicky. Podle MŽP potřebují zájemci doklad o vlastním bankovním účtu, formulář odborného posudku, fotodokumentaci stávajícího stavu a potvrzení prokazující čerpání důchodu či příspěvku na bydlení.

"Díky kampani Zkrotíme energie radíme domácnostem, jak mohou energie šetřit okamžitě pomocí změny každodenních návyků, ale informujeme je i o finančních příspěvcích a dotacích, které mohou žádat například právě v programu NZÚ Light," řekl Martin Sedlák, koordinátor kampaně Zkrotíme energie, která pod MŽP spadá.

Hladík začal funkci náměstka vykonávat v pondělí, prezident Miloš Zeman ho totiž odmítl jmenovat ministrem. Své rozhodnutí odůvodnil pokračujícím policejním vyšetřováním kauzy privatizace brněnských bytů a také podle něj nízké odbornosti bývalého radního Brna. Vládní koalice se na Hladíkově dočasným jmenováním náměstkem dohodla. Zároveň počítá, že se jeho postavení změní po skončení Zemanova mandátu v březnu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A