Novoroční výstup na hrad Helfštýn měl rekordní účast, dorazilo na něj 5265 lidí

vydáno:

aktualizace:
07.01.2023 16:19

Týn nad Bečvou (Přerovsko) – Tradiční novoroční výstup na hrad Helfštýn u Týna nad Bečvou na Přerovsku měl dnes rekordní účast. Zúčastnilo se ho 5265 lidí, řekla dnes ČTK mluvčí památky Eva Lehnertová. Dosavadní rekord v návštěvnosti hradu při novoročním výstupu byl z roku 2020 a činil 4717 lidí. Loni jich dorazilo 4077. Lednové setkání má na hradě dlouholetou tradici, koná se od roku 1983.

foto

Tradiční novoroční výstup na hrad Helfštýn, 7. ledna 2023, Týn nad Bečvou, Přerovsko. Hrad patří mezi nejrozsáhlejší hradní stavby ve střední Evropě. ČTK Peřina Luděk

Výstupu k rozsáhlému hradnímu areálu dnes přálo počasí. "Na Helfštýně svítilo slunce a teploty atakovaly deset stupňů Celsia. Díky tomu mohl být návštěvníkům zpřístupněn také opravený palác," uvedla Lehnertová.

Na hrad se vydalo mnoho rodin s malými dětmi a pejskařů. Výstup si užili také zástupci různých spolků a klubů, někteří z nich i v uniformách. "Letos dorazila díky tomu, že nepřekážel sníh, i spousta seniorů, kteří třeba mají sníženou mobilitu," řekla mluvčí hradu.

Kvůli oteplení posledních dní chyběl v okolí hradu sníh, naopak bylo hodně bláta. "To ale není úplně problém v areálu hradu ani na příjezdové asfaltové cestě od Týna. Samozřejmě pokud lidé volili lesní cestu, tak tam ten problém mohl nastat," řekla Lehnertová.

Helfštýn je od podzimu zavřený, několik dní před výšlapem proto museli pracovníci správy hradu vše na příliv turistů přichystat. Díky absenci sněhové pokrývky měli práci ulehčenou. Helfštýnská nádvoří si dnes mohli zájemci projít od 08:00 do 15:00, jednotné vstupné bylo symbolických 20 korun. V sezoně stojí lístky 150 a 80 korun, mimo sezonu 80 a 40 korun. Dalším návštěvníkům se středověká památka znovu otevře až na jaře.

V loňské rekordní turistické sezoně na hrad Helfštýn dorazilo přes 116.511 lidí. Bylo to nejvíce od zpřístupnění památky téměř před 50 lety. Jedním z hlavních lákadel hradu zůstávalo i loni zachráněné a zpřístupněné torzo renesančního paláce. Za jeho rekonstrukci, která se uskutečnila mezi lety 2017 až 2020, získali architekti a stavebaři řadu ocenění.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A