Nízká hladina Dunaje v Srbsku odkryla německé lodě potopené za války

vydáno:

aktualizace:
19.08.2022 15:13

Prahovo (Srbsko) - Nejhorší sucho, jaké sužuje Evropu za celé roky, snížilo hladinu Dunaje na jednu z nejnižších úrovní za téměř století. V srbském říčním přístavním městě Prahovo klesající voda odhalila kýly desítek výbušninami naložených německých válečných lodí potopených během druhé světové války, napsala dnes agentura Reuters.

foto

Vrak lodi, která se potopila během druhé světové války, je vidět na nízké hladině řeky Dunaj poblíž Vámosszabadi na severozápadě Maďarska 17. srpna 2022. ČTK/AP/MTI Csaba Krizsan

Tato plavidla patřila ke stovkám lodí, které v roce 1944 potopila černomořská flotila nacistického Německa podél Dunaje při ústupu před sovětskými vojsky, a dodnes při nízkém stavu vody brání říční dopravě.

Letošní sucho, které vědci považují za důsledek globálního oteplování, odhalilo více než 20 lodí na úseku Dunaje u Prahova ve východním Srbsku, z nichž mnohé stále obsahují tuny munice a výbušnin, a představují tak nebezpečí pro lodní dopravu.

"Německá flotila za sebou zanechala velkou ekologickou katastrofu, která ohrožuje nás, obyvatele Prahova," řekl Velimir Trajilović, 74letý důchodce z Prahova, který o německých lodích napsal knihu.

Ohroženi jsou zaměstnanci rybářského průmyslu nejen v Srbsku, ale také v Rumunsku, které leží na opačném břehu Dunaje.

Některé lodě, rozeseté po celém řečišti, se stále pyšní střeleckými věžičkami, velitelskými můstky, zlomenými stěžni a pokroucenými trupy, zatímco jiné už jsou z větší části zasypané písečnými břehy.

V březnu srbská vláda vypsala výběrové řízení na vyproštění těchto lodních vraků a odstranění munice a výbušnin. Náklady na tuto operaci byly odhadnuty na 29 milionů eur (více než 714 milionů korun).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A