NGP plánuje spolupráci s Louvrem, představí i Mánesa a Brandla

vydáno:

aktualizace:
27.09.2022 12:28

Praha - Na letošní zahraniční projekty spojené s předsednictvím Česka Radě EU naváže Národní galerie Praha v roce 2024 spoluprací s francouzskými partnery na několika výstavách. V příštím roce představí dvě slavná jména českého malířství, Josefa Mánesa a Petra Brandla. Věnovat se bude také architektuře, nejen účastí na benátském bienále, ale i tím, že otevře novou stálou expozici architektury druhé poloviny 20. století. V rozhovoru s ČTK to řekla generální ředitelka NGP Alicja Knastová.

foto

Generální ředitelka Národní galerie v Praze (NGP) Alicja Knastová hovoří s novináři 13. října 2020 v Praze. ČTK Šimánek Vít

"Otevřeme ji pro veřejnost ještě letos, 25. listopadu. Expozice 1956–1989: Architektura všem. Životní styl – každodennost – média, kterou připravuje kurátorka Helena Huber Doudová, představí na 40 staveb, výstav a manifestů ze sbírky architektury NGP a z vybraných zápůjček. Cílem výstavy je podle ředitelky překonat binární pohled Východ-Západ a zasadit expozici do vývoje evropské architektury druhé poloviny 20. století.

V příštím roce se v Praze představí oba projekty, které se konaly v Bruselu u příležitosti českého předsednictví, tedy Květinová unie, jež představuje mladou uměleckou generaci, a výstava Mileny Dopitové. Výhledově pro rok 2024 připravuje Sbírka grafiky a kresby do Valdštejnské jízdárny výstavu Manýristická grafika. Půjde o mezinárodní spolupráci s muzeem Louvre v Paříži.

"Kurátoři obou institucí společně pracují na výběru děl i katalogu, z Louvru budeme mít významné zápůjčky, zejména grafiky a kresby, ale také jiných uměleckých děl. Představena budou manýristická centra, včetně Itálie, Francie, Nizozemska a střední Evropy," uvedla Knastová. Poté na období 2024/2025 plánuje NGP zápůjčky na výstavu rudolfínského manýrismu recipročně do Francie, připravovanou také s českými kurátory.

NGP má na starosti střídavě se slovenskou stranou národní účast na bienále v Benátkách, kde se střídají přehlídky umění a architektury. V příštím roce je na řadě architektura, československý pavilon se ale rekonstruuje a s jeho využitím pro bienále architektury se nepočítá. Prezentace se odehraje v jiném výstavním prostoru. "Obdrželi jsme na to od ministerstva kultury peníze z Národního plánu obnovy. Ty pokryjí cestovní a produkční náklady projektu," uvedla ředitelka. Zpracování projektové dokumentace pavilonu v Benátkách je zadané, pavilon by podle ní mohl být opraven v roce 2025. NGP připravuje i soutěžní dialog na architektonický návrh transformace a rekonstrukce Veletržního paláce.

České umění se bude příští rok prezentovat dlouho odkládanou výstavou Josefa Mánesa ve Valdštejnské jízdárně, která představí jeho rozsáhlé dílo, včetně dlouho nezvěstných prací, nebo nové objevy z restaurátorského průzkumu maleb.

"V říjnu chceme široké veřejnosti přiblížit rozsáhlé dílo nejslavnějšího barokního malíře v Čechách a ukázat, že Petr Brandl byl nejen geniálním malířem, ale také rebelem své doby, člověkem, který byl celoživotním dlužníkem a nespořádaným manželem. Proto jsme výstavu nazvali Brandl: Příběh bohéma," uzavřela ředitelka.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A