Nepálský Šerpa Kami Rita po 27. vystoupil na Everest, překonal rekord

vydáno:

aktualizace:
17.05.2023 10:06

Káthmándú - Nepálský Šerpa Kami Rita dnes ráno po sedmadvacáté vystoupil na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest, píše agentura Reuters. Zlomil tak svůj vlastní rekord a překonal také rekord svého krajana 46letého Šerpy Pasanga Davy, který na horu po šestadvacáté vylezl v neděli. Tou dobou už byl 53letý Rita, který první úspěšný výstup na Everest absolvoval v roce 1994, také na cestě.

foto

Mount Everest ozářený sluncem na snímku z 12. prosince 2015. ČTK/AP Tashi Sherpa

"Ano, Kami Rita vystoupil na Sagarmathu (nepálský název Everestu) po sedmadvacáté," potvrdil úředník ministerstva cestovního ruchu Bigjan Koirála. Šerpa se na vrchol dostal v 8:30 ráno (4:45 SELČ) spolu s vietnamským horolezcem, jemuž dělal průvodce, uvedl manažer společnosti Seven Summit Treks, která Ritu zaměstnává.

Nepál v letošním roce vydal rekordních 478 povolení k výstupu na Mount Everest, přičemž každý z horolezců je zpravidla doprovázen nejméně jedním průvodcem. To vyvolává obavy z příliš zaplněné trasy, což v minulých letech vedlo k některým úmrtím horolezců.

Dnes nepálské úřady informovaly o úmrtí moldavského horolezce. "Dnes brzy ráno zemřel v třetím výškovém táboře horolezec, snažíme se zjistit více podrobností," řekl agentuře AFP jeden z představitelů nepálského ministerstva turistiky. V dubnu smetla lavina na nejvyšší hoře světa tři nepálské horské průvodce a začátkem května na Everestu zahynul 69letý Američan.

Horu vysokou 8849 metrů jako první zdolali Novozélanďan Edmund Hillary a jeho kolega Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953. Od té doby se na vrchol dostalo více než 11.000 lezců, asi 320 jich na svahu Everestu zahynulo.

Letos do nepálského státního rozpočtu jen z výstupů na nejvyšší horu světa putuje na pět milionů dolarů (přes 108 milionů korun).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A