Několik krizí současně znemožňuje podle politologů hodnocení vlády

vydáno:

aktualizace:
25.03.2022 08:11

Praha - Krize spojené s covidem-19, inflací, růstem cen energií a později i s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu neumožňují podle politologů, které oslovila ČTK, standardní hodnocení vlády Petra Fialy (ODS) po úvodních 100 dnech u moci. Fialův kabinet, který dovrší stovku dní od jmenování v neděli, podle politologa Ladislava Mrklase zatím působí ve srovnání s předchozími vládami vedenými ODS vnitřně jednotně. Politolog Josef Mlejnek ocenil postoj vlády k Ukrajině, očekává nutnost úprav státního rozpočtu.

foto

Ilustrační foto - Zleva ministr zahraničí Jan Lipavský, ministr vnitra Vít Rakušan, premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. ČTK Šulová Kateřina

Prezident Miloš Zeman jmenoval Fialův kabinet složený z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN v Lánech 17. prosince. Fiala tehdy uvedl, že vláda musí pracovat od prvního okamžiku kvůli covidu, cenám energií či inflaci. "Sto dní vlády nebylo standardních od samého počátku, takže hodnocení bude oproti ostatním vládám pokulhávat. Vláda převzala zemi v situaci, kdy nabíhala jedna krize, kterou pak vystřídala ještě další a daleko hlubší," připomněl Mrklas ruskou invazi na Ukrajinu, která trvá již víc než měsíc od 24. února.

Také podle Mlejnka krize zapříčiněná děním na Ukrajině znemožňuje standardní komplexní hodnocení. "Ruská invaze v zásadě rozbila i koncept 100 dnů, po nichž by vláda už měla být nějak podloženě hodnotitelná," míní. Postoj vlády k Ukrajině hodnotí Mlejnek pozitivně. "Snaží se zvládat uprchlickou vlnu, pomáhat Ukrajině různými způsoby včetně dodávek zbraní. Zvláštní ocenění si jistě zaslouží cesta premiéra Fialy do Kyjeva," doplnil.

Mrklas reakci kabinetu na ruskou agresi také hodnotí kladně. "Vláda se v souladu s tím, co říkala, jednoznačně postavila na stranu evropských vlád, které agresi odsoudily nejvíc nejen slovně. Od začátku se velmi zásadně zapojila do pomoci Ukrajině formou dodávky zbraní, diplomatické podpory a snahou stát v čele zemí, které požadovaly nejtvrdší sankce," uvedl.

Stabilní je podle Mrklase zatím vládní sestava. "Funguje zatím v podstatě bez nějakých velkých komunikačních problémů, vnitřně je jednotná a vystupuje podle mě naprosto jednotně," uvedl. Celkový dojem podle něj kazila některá vystoupení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nebo "ne úplně šťastné" kroky ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). "Ale vláda navenek funguje jako celek, což je velký posun proti dřívějším koaličním vládám, které vedla ODS," míní.

Kabinet má podle Mlejnka štěstí v tom, že se varianta covidu-19 omikron ukázala jako méně nebezpečná. "Neštěstí pak spočívá samozřejmě v ruské agresi vůči Ukrajině a jejím následkům," uvedl. Všechny důsledky situace lze obtížně předvídat, za nutnou však považuje potřebu změny rozpočtu. "Je vysoce pravděpodobné, že schválený rozpočet je nyní spíše jen otiskem starých přání," řekl.

Vláda čelila v první stovce dní ve Sněmovně obstrukcím především ze strany SPD u pandemického zákona. Mrklas odhaduje, že Sněmovna bude ve stávající sestavě víc konfrontační, protože opozice je v menšině a je pro ni těžké cokoliv prosadit. "Pokud bude vláda jednotná, tak se opozice asi bude k obstrukční taktice uchylovat častěji," uvedl. Kabinet si s tím musí podle něj poradit buď lepší komunikací, nebo se pokusit alespoň u některých zákonů hledat podporu opozice, například ANO.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A