Nejnižší mzdu měli odborní asistenti na filozofických a teologických fakultách

vydáno:

aktualizace:
27.03.2023 11:16

Praha - Z odborných asistentů na veřejných vysokých školách měli loni nejnižší průměrnou mzdu ti, kteří působili na filozofických, humanitních a teologických fakultách. Průměr hrubé měsíční mzdy těchto vysokoškolských učitelů, kteří zpravidla mají doktorský titul, činil 44.500 korun. Asi o třetinu vyšší byla průměrná měsíční odměna odborných asistentů na fakultách informatiky. Vyšší než 55.000 korun byla měsíční hrubá průměrná mzda rovněž u odborných asistentů na lékařských, přírodovědeckých, chemických a farmaceutických fakultách. Vyplývá to z údajů Rady vysokých škol (RVŠ), které má ČTK k dispozici. Průměrná mzda v Česku dosáhla loni podle Českého statistického úřadu 40.353 korun.

foto

Vysokoškolští studenti na přednášce, posluchárna, pedagog - ilustrační foto. ČTK Němec Zdeněk, CTK

Vyučující humanitních a sociálněvědních oborů se kvůli nespokojenosti s výdělky chystají v úterý na 12 fakultách protestovat. Vysokoškolský odborový svaz (VOS) je na ten den podpořil vyhlášením symbolické stávkové pohotovosti.

Odborní asistenti na filozofických, humanitních a teologických fakultách veřejných univerzitách si v průměru v roce 2022 vydělali 44.500 korun měsíčně. Jejich průměrná hrubá měsíční odměna tak vzrostla oproti roku 2017 o 35 procent. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl těmto akademikům v porovnání s rokem 2017 o 29 procent na loňských 44.200 korun. Nejvíce si odborný asistent na filozofických, humanitních a teologických fakultách loni podle statistiky RVŠ vydělal 56.100 korun hrubého měsíčně, nejméně 35.000 korun.

Nejvyšší průměrné odměny berou odborní asistenti na fakultách informatiky. Průměr jejich hrubé měsíční mzdy činil loni 68.500 korun, medián byl zhruba o dva tisíce nižší. Průměrné odměny informatiků také patří k těm, které nejvíce rostly, a to o 40 procent proti roku 2017. Odborní asistenti s nejnižšími výdělky na těchto fakultách přitom podle údajů RVŠ brali i nejvíc peněz v porovnání s nejhůře placenými kolegy na jiných fakultách. Nejnižší odměna byla pro pracovníky na informatice 52.800 korun hrubého měsíčně, tedy o třetinu vyšší než nejnižší mzda na uměleckých fakultách a fakultách architektury.

Na uměleckých fakultách a fakultách architektury byla průměrná hrubá měsíční mzda odborného asistenta loni 44.800 korun, na zdravotnických a sociálních fakultách byla o 1100 korun vyšší a na zemědělských a veterinárních fakultách o 5100 korun vyšší. Průměrná hrubá měsíční odměna odborných asistentů na pedagogických fakultách loni činila 52.600 korun, podobně jako na ekonomických fakultách a fakultách managementu.

Odměnami na vysokých školách se nyní na ministerstvu školství zabývá pracovní skupina, jejíž vznik podle mluvčí MŠMT Anety Lednové inicioval ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Skupina, v níž zasedli zástupci resortu, České konference rektorů (ČKR), RVŠ a odboráři, měla za cíl navrhnout řešení financování univerzit. ČKR, RVŠ a vysokoškolský odborový svaz poukazují na to, že vysoké školství je dlouhodobě podfinancované.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A