Nebezpečí jménem Molly

vydáno:

aktualizace:
28.03.2014 06:46

Drogy. Návykové látky, které jsou součástí lidské společnosti od dávné minulosti. Mají různá jména a účinky. Jedna z nich se jmenuje Molly a je známější pod jménem extáze – v řečtině to znamená prožívání psychického blaha. Ovšem nebezpečí spojená s konzumací Molly rozhodně existují.

foto

Uživatel drogy extáze. Ilustrační foto. ČTK Joost Ooijman, Nederlandse Freelancers

Seznamte se se zákeřnou „slečnou“

Molly je návyková látka, která ovlivňuje psychiku i tělo člověka. Ve světě drog se s ní lze potkat ve formě tablet nebo prášku, který se šňupe či polyká.

  • Její účinek trvá přibližně 4 až 6 hodin.
  • Otevřenost, odvaha a spojení s ostatními, to vše popisují lidé, kteří mají s Molly zkušenost. Tyto účinky vyvolávají metamfetaminy, hlavní složka drogy.
  • Molly je oblíbená na diskotékách a párty mezi mladou populací, neboť způsobuje ztrátu zábran a navozuje stav relaxace. 
  • Může sice u některých jedinců zpočátku vyvolat nevolnost, ta však po pár desítkách minut odezní a přejde do pocitu uvolněnosti a jasné mysli.
  • Tato droga umocňuje vnímání zrakových, sluchových a čichových vjemů.
  • Člověka pod vlivem Molly lze poznat díky rozšířeným zornicím, což u některých uživatelů zvyšuje citlivost očí na světlo.

Kde číhá nebezpečí

Jedním z nežádoucích účinků této drogy je hypertermie, což je nebezpečné zvýšení tělesné teploty. Riziko tedy spočívá v dehydrataci a přehřátí, proto si člověk pod vlivem extáze dává často přestávky a pije hodně tekutin. Předávkování bývá v tomto případě vzácné, přesto to neznamená, že je Molly bezpečná. Nemusí totiž obsahovat pouze to, co „má“. Často se kromě metamfetaminů přimíchávají i jiné nebezpečné látky:

  • Ketamin má anestetické účinky a může vážně poškodit zdraví, je-li ve velkých dávkách.
  • Kofein je známý svými značnými stimulačními dopady.

Molly má však také léčebný potenciál. Lékařům pomáhá při psychoterapii, která přispívá ke zlepšení duševního zdraví lidí. Využívají při ní účinek metamfetaminů, které pacienty uvolní a zvyšují mezilidskou důvěru.

http://www.substitucni-lecba.cz/

Autor:
www.ulekare.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A