Návštěvníkům pražské zoo se dnes otevře nový pavilon goril Rezervace Dja

vydáno:

aktualizace:
29.09.2022 12:36

Praha - Návštěvníkům pražské zoologické zahrady se dnes otevře nový pavilon goril, který nese název Rezervace Dja. Lidé se mohou těšit na zvířecí obyvatele pavilonu i atmosféru tropického deštného pralesa. Poprvé se v Praze veřejnosti představí i gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice.

foto

Volební štáb Pirátů ke komunálním a senátním volbám, 24. září 2022, Praha. ČTK Deml Ondřej

Pavilon Rezervace Dja v pražské Troji obývá šestičlenná skupina goril, kterou kromě devítileté samice Duni tvoří samice Shinda, Kijivu a Kamba a samci Ajabu a Kisumu. Pětadvacetiletý samec Kisumu se má v Praze stát vůdčím samcem skupiny a má zajistit pokračování chovu goril. V expozicích pavilonu jeho návštěvníci uvidí rovněž guerézy pláštíkové, kočkodany, křečkomyši nebo kalony plavé.

Kamerunskou floru v expozicích zastupují mimo jiné smokvoně či jedovaté rostliny z čeledi aronovitých. Rostliny přitom byly vybrané tak, aby odpovídaly oblastem, kde gorily v přírodě žijí. Život venkovanů v zemi ve střední Africe zase přiblíží autentické artefakty ve školní třídě v pavilonu či figuríny, masky a sošky, které vytvořili domorodci.

Expozice s názvem Rezervace Dja patří k největším výstavním plochám v zoologické zahradě v pražské Troji. Budova v horní části zoo má rozměry přibližně 56 krát 56 metrů. Venkovní výběhy pro zvířata zaujímají 3000 metrů čtverečních. Výstavba pavilonu, kterou měla na starost společnost Strabag, začala na podzim 2019 a stála asi 262,3 milionu korun. Pro stavbu nového pavilonu se vedení zoologické zahrady rozhodlo mimo jiné kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Nový pavilon je proto umístěný mimo záplavovou oblast. Původní pavilon lidoopů v dolní části zahrady nadále obývají gorilí samec Richard se svými syny Kiburim a Nuruem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A