Na radnicích dnes vlají moravské vlajky jako připomínka věrozvěstů

vydáno:

aktualizace:
05.07.2022 11:37

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Kromě české vlajky dnes na stovkách radnic i dalších veřejných budov na Moravě vlaje také prapor s orlicí. Vyvěšování moravské vlajky je novodobou tradicí spojenou se svátkem slovanských věrozvěstů, svatých Cyrila a Metoděje. Zároveň vlajky připomínají historii Moravy, dříve samosprávné země. Letos uplynulo 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech ve franských análech.

foto

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina vyvěsil 5. července 2022 na radnici historickou moravskou vlajku k výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu ČTK Šálek Václav

Vlajku dnes vyvěsilo zhruba 1600 radnic, informovala za pořádající Moravskou národní obec její místopředsedkyně Lenka Holaňová. Na seznamu je například někdejší zemské hlavní město Brno, stejně jako třeba Olomouc, Prostějov, Přerov, Třebíč nebo Vyškov. Moravský erb se šachovanou orlicí se už v pondělí objevil také na štítu jezdecké sochy Jošta Lucemburského v centru Brna.

Iniciativu přivítali v Moravském Krumlově, kde vlajku vyvěšují každoročně. "Je to připomínka svatých Cyrila a Metoděje, Velké Moravy a Moravanů pyšných na svůj původ a zemi, odkud pocházejí," řekl dnes ČTK starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Nově se letos připojila například Andělská Hora na Bruntálsku nebo některé obce na Prostějovsku, třeba Ludmírov, Otaslavice, Stražisko, Tištín, Vícov nebo Vincencov. "Snažíme se představitelům obcí připomínat blížící se svátky, kdy je možné vlajku Moravy vyvěsit, 5. červenec - svátek slovanských věrozvěstů totiž není jediný, který má vazbu k historii Moravy," uvedla Holaňová.

Kromě vyvěšování vlajek usiluje Moravská národní obec také o to, aby se 5. července památky na Moravě otevíraly zdarma nebo za zvýhodněných podmínek. Cílem je probudit zájem lidí o historii Moravy a míst, kde žijí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A