Na MS ve sportovní gymnastice budou tři české ženy, muži poprvé chybí

vydáno:

aktualizace:
27.10.2022 11:20

Liverpool - Česko budou na mistrovství světa ve sportovní gymnastice, které začne v sobotu v Liverpoolu, reprezentovat pouze tři ženy. Poprvé v historii samostatné České republiky se vrcholné akce nezúčastní žádný český muž. Premiérově bylo potřeba se na MS kvalifikovat a Češi kritéria nesplnili. Šampionát v Británii je pro elitní týmy první šancí postoupit na olympijské hry 2024 v Paříži. Místa si zajistí medailisté v mužské i ženské soutěži družstev.

foto

Sportovní gymnastika - ilustrační foto. ČTK/AP Natacha Pisarenko

Účast na šampionátu si gymnasté mohli vybojovat na závodech Světového poháru v první polovině roku nebo ve víceboji na srpnovém mistrovství Evropy. Na první cestu pomýšlel Ondřej Kalný, který se ale v únoru zranil. Na ME české družstvo mužů nestartovalo a Radomír Sliž se představil jen na koni našíř, takže na postup z víceboje nemohl pomýšlet. Z žen se kvalifikovaly Lucie Trnková na kladinu a prostná díky Světovému poháru a Aneta Holasová a Klára Peterková na víceboj díky umístění na ME. O jednu příčku unikl postup z evropského šampionátu kompletnímu ženskému družstvu.

Na šestý světový titul v soutěži družstev budou útočit Američanky, které na MS neprohrály od roku 2011. Naposledy je porazil ruský tým, který ale kvůli sankcím za okupaci Ukrajiny v Liverpoolu nebude. Spojené státy americké nebudou mít k dispozici poslední dvě olympijské šampionky Simone Bilesovou a Sunisu Leeovou, které aktuálně netrénují, ale nevyloučily návrat. Největšími soupeřkami týmu USA by měly být Číňanky, evropské šampionky Italky, bronzové olympijské medailistky Britky, které budou mít výhodu domácího prostředí, nebo Brazilky v čele se stříbrnou olympijskou medailistkou ve víceboji Rebecou Andradeovou.

Ta bude patřit k favoritkám ženského víceboje, i když letos zatím závodila jen dvakrát v prostných. O zlato ve čtyřboji mohou usilovat také vicemistryně světa z roku 2019 Tchang Si-ťing z Číny, Američanky Jordan Chilesová a Shilese Jonesová nebo domácí úřadující vicemistryně Evropy Alice Kinsellaová.

V mužském šestiboji se očekává další duel mezi olympijským vítězem Daiki Hašimotem z Japonska a mistrem světa Čang Po-chengem. Loni Číňan vyhrál MS, které se konalo necelé tři měsíce po olympiádě, o pouhých 17 tisícin bodu. Na zaváhání favoritů bude čekat mimo jiné domácí Joe Fraser, vítěz srpnového ME v Mnichově.

Favority mužské týmové soutěže jsou Číňané a Japonci.

Šampionát začne v sobotu 29. října první částí ženské kvalifikace, která bude pokračovat v neděli. V první den se představí Trnková, do nedělní večerní skupiny jsou nalosované Holasová a Peterková. Mistrovství světa skončí v neděli 6. listopadu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A