Na jihu Peru u planiny Nazca našli japonští vědci dalších 168 obrazců

vydáno:

aktualizace:
10.12.2022 00:02

Lima - Japonští vědci objevili na jihu Peru blízko planiny Nazca dalších 168 nových obrazců, takzvaných geoglyfů. Informují o tom dnes španělská média. Podle nich týmu expertů z japonské univerzity pomáhali místní archeologové. Společně také pomocí dronů tyto obrazce natočili na video.

foto

Obrazec kočky odkrytý archeology na peruánské planině Nazca. ČTK/AP Jhony Islas

"Celkem jsme našli 168 obrazců, asi 50 lidských, dále ptáky, kočky či hady," řekl šéf týmu Masato Sakai. "Musíme přesně zaznamenat jejich polohu, abychom je mohli ochránit před výstavbou domů či využitím lidí k zemědělské činnosti," dodal.

Od začátku tohoto projektu v roce 2004, v terénu v roce 2010, japonští vědci našli 358 obrazců, včetně těch nových 168.

Před třemi lety objevili japonští vědci na planině Nazca a v jejím okolí asi 140 nových obrazců různých velikosti, například opět ptáky, opice či hady. Novinkou byl tehdy objev dvouhlavého hada požírajícího dva lidi, ryba, kočka, lama či neobvyklá lidská postava s hranatou hlavou a holí v ruce. Největší z těchto geoglyfů měřil 100 metrů a nejmenší ani ne pět metrů.

Smysl obrazců na planině Nazca, zapsaných od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, zůstává záhadou. Podle některých teorií sloužily k náboženským rituálům jako způsob komunikace s bohy, někteří vědci tvrdí, že šlo astronomický kalendář. Někteří míní, že šlo o zavlažovací systém, podle jiných jde o výtvor mimozemské civilizace.

Některé z obrazců na planině Nazca zaznamenali už španělští dobyvatelé v 16. století. První, kdo se jim šířeji věnoval, byl americký historik Paul Kosok, který je studoval na místě ve 40. letech minulého století. Podle něj byly obrazce na zavlažovací systém příliš mělké. Kosok se přikláněl k vysvětlení, že šlo o astronomický kalendář.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A