Na hřebenech Krkonoš je místy přes metr sněhu, platí 1.stupeň lavinového rizika

vydáno:

aktualizace:
20.04.2023 09:26

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Na hřebenech Krkonoš je stále místy přes metr sněhu, v nejvyšších českých horách nadále platí nejmírnější první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Situace v lavinových lokalitách je setrvalá, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. Na hřebenech Krkonoš je 70 až 120 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích, ve žlabech a odtrhových zónách.

foto

Lavinový Labský důl v Krkonoších. Ilustrační foto.  ČTK Taneček David

"Na polské straně Krkonoš je sněhu méně, jižní úbočí Sněžky a Kozích hřbetů jsou téměř beze sněhu. Teploty na hřebenech klesly pod nulu. Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta, pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Během dne teploty na hřebenech Krkonoš vystoupají nad nulu, sněhová pokrývka bude vlhká až mokrá. "Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, jeden stupeň pod nulou a 75 centimetrů sněhu, uvedla krkonošská horská služba.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

V Královéhradeckém kraji skončila lyžařská sezona na Velikonoce, poslední lyžování si lidé 10. dubna užili například ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Sjezdařským svahům a obydlím laviny v Krkonoších nehrozí.

V Královéhradeckém kraji má být dnes oblačno až zataženo, během dne od severovýchodu ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 13 do 16 stupňů Celsia, na horách od šesti do devíti stupňů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A