Na festivalu Zlatá Praha bude soutěžit přes 90 filmů ze 17 zemí

vydáno:

aktualizace:
16.09.2021 17:29

Praha - Devět desítek filmů o hudbě, divadle a tanci ze 17 zemí představí letošní 58. ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, který se uskuteční od 22. do 25. září. Mezi festivalovými snímky je 24 dokumentů, 30 snímků z koncertní kategorie a 41 záznamů inscenačního umění a soutěžit budou vedle hlavní ceny Grand Prix Golden Prague o ocenění Český křišťál, Cenu České televize, zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková.

foto

Ilustrační foto - Houslista Václav Hudeček. ČTK Omelka Josef

Ke zhlédnutí všech soutěžních filmů by diváci potřebovali podle pořadatelů zhruba 149 hodin, přičemž nejdelší soutěžní film Day on Arte má 570 minut, a naopak nejkratší snímek Time Lost trvá 19 minut. Podle ředitele festivalu Tomáše Motla letošní snímky v soutěži ukázaly "pozoruhodný trend" daný epidemií nemoci covid-19. "Kvůli pandemii se zavřely sály i divadla a televizní tvůrci museli začít přemýšlet, jak živé umění dostat k lidem i bez účasti publika. A tak přibylo záznamů natáčených v reálných či atypických prostředích, vznikla spousta snímků využívajících filmové postupy a vizuální nápady, nastoupila kreativita," uvedl Motl.

V premiéře pak festival, který se specializuje na televizní hudební a taneční pořady, uvede například dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Festival zahájí ve středu na Nové scéně Národního divadla koncert houslisty Václava Hudečka, jehož hosty budou kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista Radek Baborák.

Zlatá Praha nabídne i doprovodný program závěrečného dne. Jeho součástí budou komentované prohlídky historické budovy Národního divadla nebo Odpoledne se StarDance na náměstí Václava Havla, kde se představí letošní páry taneční soutěže a účastníci z jejích minulých ročníků včetně herců Miroslava Hanuše a Marie Doležalové a hokejisty Martina Procházky.

Festival se opět promítne i do programu ČT art, který uvede sedm premiérových pořadů včetně dvou přímých přenosů, a to zahajovacího koncertu a předávání cen. Vítězný pořad pak televizní diváci uvidí v pondělí 27. září od 21:20.

Loni hlavní cenu Zlaté Prahy dostal německý snímek Bratři Kühnovi - jazz napříč hranicemi, který popisuje osudy slavných hudebníků. Režisér Stephan Lamby v něm zprostředkoval příběh Joachima a Rolfa Kühnových, kteří se vydali různými životními cestami. Portrét dvou jazzových hudebníků zvítězil v konkurenci stovky děl ze 17 zemí.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964, a patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě. Kompletní informace o jeho programu jsou na webu Zlaté Prahy.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A