Motoristé v Berlíně napadli ekologické aktivisty blokující příjezdy do centra

vydáno:

aktualizace:
19.05.2023 12:00

Berlín - Řidiči aut v Berlíně dnes ráno napadli klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace), kteří zablokovali dálnici u sjezdu na třídu Kurfürstendamm. Podle agentury DPA je bili a kopali do nich, aby jim zabránili v tom, aby se přilepili k vozovce.

foto

Policisté u klimatického aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace), který zablokoval silnici v Berlíně. 19. května 2023. ČTK/AP Markus Schreiber

Někteří motoristé, kteří uvázli v zácpě, z aut vystoupili a snažili se aktivisty ze silnice odtáhnout. Kolem se ozývalo hlasité troubení a nadávky. Portál Berliner Zeitung píše, že blokády se dnes konaly hlavně na dopravních tepnách vedoucích do centra města. Podle policie byly na 11 místech.

"Opravdu nás nijak nebaví, když nám řidiči nadávají a odtahují nás," napsala skupina Letzte Generation na twitteru. "Ale lhostejnost vlády v souvislosti s hrozící neúrodou, válkami a sociálním propadem nás nutí vyrážet do ulic," dodala.

DPA píše, že ve čtvrtek protestující zablokovali dopravu v Berlíně na 14 místech. Zaměřili se hlavně na silnice, kterými lidé vyjíždějí z města, protože v Německu bylo volno kvůli svátku Nanebevstoupení Páně.

Skupina Letzte Generation, která vznikla koncem roku 2021, provoz na dálničních nájezdech v Berlíně poprvé ochromila loni v lednu. Od té doby blokády pořádá skoro denně, stojí také za protestními akcemi v muzeích, na letištích nebo u ropovodů. Aktivisté jako okamžité opatření před hrozícím "klimatickým kolapsem" požadují omezení rychlosti na německých dálnicích na 100 kilometrů za hodinu nebo trvalé zavedení jízdenky na veřejnou dopravu za devět eur měsíčně (asi 214 korun).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A