Montana jako první americký stát zakázala TikTok, očekává se soudní dohra

vydáno:

aktualizace:
18.05.2023 06:33

Helena (USA) - Montana se ve středu stala prvním americkým státem, který úplně zákazal čínskou aplikaci TikTok. Podle agentury AP ale lze očekávat, že věc bude mít soudní dohru a bude zkouškou toho, zda ve Spojených státech může být TikTok zcela zakázán, jak by si přála řada amerických zákonodárců. TikTok zákaz označil za protiústavní.

foto

Mobilní aplikace TikTok. Ilustrační foto. ČTK/AP Kiichiro Sato

Zákaz sociální sítě proslulé krátkými videi zákonodárci 1,1milionové Montany schválili v dubnu a nyní jej podepsal guvernér Greg Gianforte. Začít platit by měl od příštího roku.

Legislativa zakazuje aplikaci TikTok v Montaně stahovat a bude pokutovat obchody s aplikacemi či TikTok pokud by ji ve státě nabízely. Výše pokuty byla stanovena na 10.000 dolarů (218.000Kč) denně za každý případ, kdy subjekt uživateli nabídne přístup k aplikaci, píše AP. Pokuty se na uživatele vztahovat nebudou.

Guvernér Montany Gianforte uvedl, že zákon podporuje "naši společnou prioritu chránit obyvatele Montany před dohledem čínské komunistické strany". Také zakázal používat na vládních zařízeních veškeré sociální sítě, které shromažďují nebo poskytují osobní údaje zahraničním nepřátelům.

TikTok tvrdí, že má plán na ochranu amerických uživatelů, a zavázal se proti zákazu bojovat, stejně jako majitelé malých podniků, kteří uvádějí, že aplikaci využívají k oslovení svých zákazníků. V prohlášení po podpisu guvernéra TikTok uvedl, že legislativa je v rozporu s prvním dodatkem americké ústavy, který se týká svobody projevu a dodal, že bude "hájit práva svých uživatelů v Montaně i mimo ni".

TikTok, který vlastní čínská společnost ByteDance, je pod drobnohledem vlád a regulačních orgánů v řadě zemí kvůli obavám, že by čínská vláda mohla aplikaci využívat ke sběru dat uživatelů nebo k prosazování svých zájmů. Používání aplikace na vládních zařízeních už se rozhodly zakázat všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská Komise. V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A