Módí vyzval lídry k nalezení společné řeči v otázkách, které je rozdělují

vydáno:

aktualizace:
02.03.2023 15:22

Dillí - Indický premiér Naréndra Módí vyzval světové vůdce, aby nalezli "společnou řeč" v otázkách, které je rozdělují. Módí to dnes prohlásil na úvod setkání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí, napsala agentura Reuters. V centru pozornosti dnešního jednání skupiny G20 je zejména rok trvající ruská válka na Ukrajině.

foto

Ilustrační foto - Delegáti na setkání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí, 2. března 2023. ČTK/AP Olivier Douliery

"Neměli bychom dovolit, aby se problémy, které nemůžeme společně vyřešit, postavily do cesty těm, které můžeme," uvedl indický premiér ve videovzkazu.

Hovořil také o potravinové a energetické bezpečnosti rozvojových zemí. "Po letech pokroku nám dnes hrozí, že se v oblasti cílů udržitelného rozvoje vrátíme zpět. Mnoho rozvojových zemí se potýká s neudržitelnými dluhy a zároveň se snaží zajistit potravinovou a energetickou bezpečnost," řekl. "Jsou také nejvíce postiženy globálním oteplováním, které způsobují bohatší země. Proto se indické předsednictví skupiny G20 snažilo dát hlas zemím globálního Jihu," doplnil.

Módí dnes jednal také s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Ta na společné konferenci řekla, že doufá, že Indie pomůže zprostředkovat "spravedlivý mír" na Ukrajině. Také poznamenala, že Itálie hodlá posílit svou spolupráci s Indií v obraně a energetické a kybernetické bezpečnosti. Do Dillí Meloniová přiletěla dnes a zdrží se do pátku, píše agentura Reuters.

Jedním z hlavních témat jednání ministrů zahraničí skupiny G20 bude ruská válka na Ukrajině. Indie zaujímá k ruské invazi na Ukrajinu převážně neutrální postoj. Odmítla Rusko za válku na Ukrajině odsoudit, vyzývá k diplomatickému řešení a značně posílila množství nakupované ruské ropy.

V Dillí jsou také americký ministr zahraničí Antony Blinken, šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov či čínský ministr zahraničí Čchin Kang. Bývalý indický diplomat britské televizi BBC řekl, že Indie bude muset udělat "něco velmi speciálního", aby překonali své neshody ohledně války na Ukrajině.

Německá diplomacie uvedla, že se na okraj jednání německá ministryně zahraniční Annalena Baerbocková setkala se svým čínským protějškem. "Tváří v tvář brutálnímu útoku Ruska na Ukrajinu a Chartě OSN je neutralita odměnou agresorovi," uvedlo ministerstvo na twitteru.

Lavrov před začátkem jednání ministrů vyzval "rychlému a spravedlivému" vyšetření loňských nevysvětlených explozí, které poškodily plynovod Nord Stream na dně Baltského moře. Moskva podle Lavrova musí být do vyšetřování zapojena.

Blinken následně řekl, že setkání zástupců zemí G20 se koná ve stínu ruské invaze na Ukrajinu. "Bohužel toto zasedání bylo opět poznamenáno nevyprovokovanou a neoprávněnou válkou Ruska proti Ukrajině," uvedl a dodal, že země G20 musí i nadále vyzývat Rusko ke stažení z Ukrajiny.

Zasedání ministrů zahraničí se koná několik dní po zasedání šéfů financí zemí G20 v Béngalúru, které bylo rovněž zastíněno konfliktem na Ukrajině. Delegáti se na zasedání v Béngalúru přeli o odsouzení Ruska za válku, nedosáhli shody na společném prohlášení a místo toho předsedající Indie zveřejnila jen vlastní shrnutí ministerského zasedání.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Blinken a Lavrov krátce hovořili na okraj zasedání zástupců zemí G20 Blinken a Lavrov krátce hovořili na okraj zasedání zástupců zemí G20

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A