Místopředseda Senátu Jiří Růžička a Jiří Drahoš si vymění místa

vydáno:

aktualizace:
20.10.2022 13:23

Praha - Novým prvním místopředsedou Senátu bude dosavadní předseda senátního školského a kulturního výboru Jiří Drahoš (za STAN). Vymění si podle dohod senátorských klubů o povolebním uspořádání horní komory místo s Jiřím Růžičkou (za TOP 09). ČTK to dnes řekl předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, který vede nejpočetnější frakci v horní komoře.

foto

Ilustrační foto - Senátor Jiří Drahoš (vpravo) a Jiří Růžička (vlevo) na archivním snímku z 15. října 2021. ČTK Deml Ondřej

I další dohodnuté změny se týkají jen členů klubu ODS a TOP 09 a klubu Starostů a nezávislých, který je přes početní oslabení druhou nejpočetnější senátorskou frakcí. V porovnání s minulým funkčním obdobím ale tento klub přišel o obsazení křesla ve vedení Senátu, předsedu školského výboru a předsedu ústavní komise ve prospěch posíleného klubu ODS a TOP 09.

Změna podle Nytry nastane ve vedení dalších dvou senátních výborů. Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu má nově předsedat Miroslav Plevný (za STAN), dosavadní šéf výboru Vladislav Vilímec (ODS) převezme vedení výboru pro záležitosti EU. Jeho nynější předseda David Smoljak (STAN) se má stát předsedou senátní komise pro sdělovací prostředky po Václavu Chaloupkovi z klubu Starostů, který letos senátorský mandát neobhájil. Budoucího nového místopředsedu Senátu Tomáše Czernina (TOP 09) pak ve vedení komise pro krajany žijící v zahraničí vystřídá Raduan Nwelati (ODS).

V čele Senátu podle očekávání zůstane Miloš Vystrčil (ODS), místopředsednické posty obhájí Jiří Oberfalzer (ODS) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Vedení horní komory tak bude nadále pětičlenné, přičemž klub Starostů v něm bude mít jen jednoho zástupce místo původních dvou.

Ústavně-právní výbor má nadále vést Tomáš Goláň, výbor pro zdravotnictví Roman Kraus (oba ODS). Organizačnímu výboru bude z titulu funkce předsedat Vystrčil. Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí má dál předsedat Zbyněk Linhart (za STAN a SLK), lidoveckému klubu má zůstat předsednictví výboru pro sociální politiku pro Miluši Horskou (za KDU-ČSL).

V čele výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost má být nadále Pavel Fischer (nezávislý), který je jedním kandidátů na prezidenta. Staronovým předsedou mandátového a imunitního výboru má být sociální demokrat Petr Vícha z klubu ANO a ČSSD.

Komisi pro rozvoj venkova má dál předsedat Jiří Vosecký (SLK), komisi pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy pak opět pirátský senátor Lukáš Wagenknecht z klubu SEN 21 a Piráti. Předsedou komise pro práci Kanceláře Senátu má zůstat Lumír Kantor (KDU-ČSL), šéfem komise pro ústavu Zdeněk Hraba (dříve STAN), který se rozhodl přejít do klubu ODS a TOP 09 jako nestraník. Staronovým předsedou komise věnující se suchu a záplavám bude Rostislav Koštial a volební komisi povede dál Jan Tecl (oba ODS). Dohodu má Senát stvrdit na schůzi 2. listopadu.

Klub ODS a TOP 09 bude mít i s Hrabou 35 členů, klub Starostové a nezávislí pak 18 členů. Klub KDU-ČSL a nezávislí zůstal dvanáctičlenný. Po šesti členech mají shodně kluby ANO a ČSSD a klub SEN 21 a Piráti. Bez klubové příslušnosti jsou podle webových stránek Senátu vedle Fischera nové senátorky Daniela Kovářová (nezávislá) a Jana Zwyrtek Hamplová (za NEZ) a také mostecký primátor Jan Paparega (ProMost), byl zvolen s podporou koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL).

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A