Mendelův život přibližují v muzeu cennosti, nábytek, ale i propálený ubrus

vydáno:

aktualizace:
12.12.2022 16:59

Brno - Každodenní život Gregora Johanna Mendela přibližuje nově otevřená část stálé expozice Muzea starobrněnského opatství. Mendel v klášteře žil jako řeholník a také prováděl své pokusy, jimiž položil základy genetiky. Návštěvníci si v muzeu prohlédnou původní nábytek, slavnostní roucho a insignie, ale také skleničky, psací potřeby, společenské hry, tabatěrku nebo propálený ubrus s Mendelovým monogramem.

foto

Otevření Mendelova salonu, nové expozice Muzea starobrněnského opatství, 12. prosince 2022, Brno. ČTK Šálek Václav

Vedle Mendelova muzea, které v prostorách kláštera provozuje Masarykova univerzita a které se soustřeďuje na jeho význam pro vědu, je nová expozice věnována spíše duchovním a církevním aspektům Mendelova života. Plynule navazuje na expozici z uměleckých sbírek kláštera.

"Nyní představujeme Mendela uceleně, jako opata i jako člověka, který zde žil a prožíval normální věci," řekla dnes ČTK ředitelka Muzea starobrněnského opatství Miriam Kolářová.

Kromě Mendelovy každodennosti se výstava obrací také k slavnostním okamžikům, které se pojily s funkcí opata významného a bohatého kláštera. V expozici je například hvězda náležící ke Komturskému řádu, který Mendelovi osobně udělil císař František Josef I., nebo pektorální kříž zdobený ametysty, safíry a brilianty. Se stejným křížem na krku zobrazil Mendela malíř Alois Zenker na portrétu zhotoveném posmrtně podle fotografie.

"Tuto fotografii vystavujeme přímo vedle Mendelova portrétu tak, aby divák mohl obě díla porovnat," uvedla Kolářová. Na Mendelovo opatské působení upomíná také hedvábná barokní kasule, tedy ornát vyšívaný zlatem. "Tuto kasuli oblékali pouze opati starobrněnského kláštera na největší svátky v roce," doplnila Kolářová.

"Gregor Johann Mendel byl ve zdejším klášteře ne 'jako doma', ale skutečně doma. Stejně, jak my zde bydlíme dnes, on zde bydlel před 150 lety. Proto v expozici uvidíte věci, které Mendel používal nebo utvářely jeho nejbližší prostor," řekl ekonom brněnského opatství Jan Emil Biernat. Kromě původního nábytku z Mendelova salonu jde také o historické skříně se soudobým sklem, které Mendel používal, nebo vycházkové hole a cestovní kufr.

Výstava také připomíná Mendelovy spolubratry z konventu. Vystaven je například nově identifikovaný portrét mladého Pavla Křížkovského, pozdějšího učitele hudby Leoše Janáčka.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A