Měli jsme tým, který jsme měli. Jsem na hráče pyšný, řekl kouč Jalonen

vydáno:

aktualizace:
25.05.2023 21:05

Tampere - Kouč Kari Jalonen dovedl loni na mistrovství světa v Tampere českou hokejovou reprezentaci k první medaili na velkém turnaji po deseti letech, letos se musel na stejném místě ve své rodné zemi s týmem vyrovnat s odvetou od USA. Loni je Češi v duelu o bronz přestříleli a vyhráli po obratu 8:4, dnes ve čtvrtfinále prohráli 0:3.

foto

Utkání mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále: Česko - USA, 25. května 2023, Tampere. Trenér ČR Kari Jalonen po prohraném utkání. ČTK Taneček David

"Je to zklamání pro všechny z nás. Dnešní zápas i to, že nemůžeme bojovat o medaile. V posledních třech utkáních, tedy proti Švýcarsku, Kanadě i teď Americe. Předvedli jsme slabý výkon v ofenzivě. Nějak jsme zůstali zaseknutí," řekl Jalonen novinářům. "S ofenzivou jsme měli problém. Bylo to hodně podobné. Dneska žádný gól. Tohle byla jedna z věcí... Prostě jsme neměli sílu, abychom si vytvořili gólové šance a skórovali. Nedokázali jsme využít toho, když soupeř ztratil puk. Neměli jsme šance," vypočítal.

Z hráčů pravidelně nastupujících v NHL měl jen brankáře Karla Vejmelku z Arizony a útočníka Dominika Kubalíka z Detroitu, a také Filipa Chytila z New York Rangers, který se ale zranil ve druhém zápase a turnaj pro něj skončil stejně jako vzápětí pro Lukáše Sedláka z Pardubic. I on měl v sezoně starty v NHL, nepravidelně v nejlepší lize světa nastupovali bek Jakub Zbořil z Bostonu a forvard Martin Kaut ze San Jose.

"O tom nechci mluvit. Měli jsme tým, který jsme měli. Jsem na hráče pyšný. Měli jsme skoro deset hráčů, kteří absolvovali celý přípravný kemp. A chtěl bych jim poděkovat. Za turnaj i za celý rok. Nemá cenu mluvit o tom, jestli mi někdo chyběl, nebo ne. Měli jsme tady tento tým... Možná jsme měli trochu smůlu v tom, že jsme přišli o Sedláka s Chytilem," prohlásil Jalonen.

"Jasně, jsem zklamaný, ale v téhle práci člověk musí respektovat výsledek. Je to tak. Když se vyhrává, je to výborné. Ale když se prohrává, musíte to přijmout. Amerika má velmi dobrý tým, hráli dobrý hokej. Věřili jsme, že můžeme jít dál. Ale jak už jsem říkal, musíme to respektovat," podotkl.

Nechtěl srovnávat s loňskem, kdy měl v sestavě v ofenzivě osobnosti jako Davida Pastrňáka, Davida Krejčího, Tomáše Hertla či v obraně Filipa Hronka. "Nechci srovnávat týmy. Tohle nemůžete dělat. Loňský rok byl jiný. Kdybych to srovnával, nebylo by to správné. Hlavně vůči hráčům," řekl Jalonen. "Teď mám v hlavě nejvíc to, že jsem zklamaný. Musím se znovu podívat na všechna utkání, zanalyzovat je. Abych věděl, že jsme neměli v ofenzivě tolik síly v posledních třech zápasech."

Komorní atmosféra v Nokia Areně ve čtvrtfinále jej mrzela. "Tohle je trochu smutné i pro fanoušky. Že jsme sem museli cestovat," poukázal na podporu, kterou čeští příznivci vytvořili při skupině v Rize. "Ale takhle to je. Turnaj měl být v Rusku, ale všichni ví, proč je v Lotyšsku a ve Finsku. Když je to v jedné zemi, je to pro fanoušky lepší."

Jalonen reprezentaci převzal po odvolaném Filipu Pešánovi loni v březnu poté, co na únorové olympiádě v Pekingu Češi poprvé na velké akci nepostoupili do čtvrtfinále a skončili devátí. Po loňském bronzu teď finský kouč skončil s týmem osmý, což je nejhorší umístění v dějinách MS. A druhý nejhorší na světových akcích právě po Pekingu. "Není to tak, že by to nehrálo roli. Musíme to respektovat. Jestli jsme osmí, tak jsme osmí. Teď už s tím nic neuděláme," uvedl.

Dvanáct hráčů z jeho kádru bylo na MS poprvé - obránci Tomáš Dvořák, Jan Košťálek, David Němeček, Ronald Knot, Zbořil a útočníci Kaut, Sedlák, Zohorna, Ondřej Beránek, Filip Chlapík, Daniel Voženílek, David Tomášek. Knot a Sedlák, který má navíc bohaté zkušenosti z NHL, byl už předtím na OH v Pekingu. V chybějících zkušenostech problém nehledal. "V tom bych to neviděl. Teď už mají zkušenost s jedním mistrovstvím světa," doplnil Jalonen.

Nechtěl odpovědět na otázku, zda má energii pokračovat. Kontrakt má až do MS v Praze v příštím roce. "Nebudu na tohle odpovídat. Nechci spekulovat. Není to moje práce," řekl třiašedesátiletý kouč, který v roce 2016 dovedl Finsko ke stříbru na MS. K české reprezentaci přišel ještě za bývalého prezidenta Českého hokeje Tomáše Krále, jehož nahradil Alois Hadamczik. Jaká bude jeho pozice po letošním neúspěchu, Jalonen netuší. "Tlak je všude. Musím to tak brát."

Týmu v kabině po turnaji poděkoval. "Řekl jsem hráčům, že se každý musí učit, aby mohl vyhrávat. Ale musíme respektovat, že jsme prohráli. Pochopitelně jsem jim potřásl rukou a poděkoval za celé mistrovství světa," přiblížil. Kanonýr Dominik Kubalík po utkání bral vinu i na sebe, že se v důležité chvíli neprosadil. "Tohle je týmový sport. Není to Kubalík. Mužstvo prohrává, mužstvo vyhrává. Vždycky. Nikdy to není jednotlivec. Nerozumím, že by někdo měl obviňovat sebe," uvedl.

Smutek z vyřazení bude kouč, který dovedl v roce 2025 do finále v KHL Lva Praha, bude vstřebávat. "Bude to trvat dlouho. Musím si vzít trochu oddych a potom všechno analyzovat s asistenty (Liborem Zábranským a Martinem Eratem). Rozebrat to. Odjedu s týmem do Prahy, pak uvidíme, co se stane," dodal Jalonen.

Autor:
www.ctk.cz

Dokument ke zprávě: Čeští hokejisté bronz na MS neobhájí, ve čtvrtfinále prohráli s USA 0:3 Čeští hokejisté bronz na MS neobhájí, ve čtvrtfinále prohráli s USA 0:3

Dokument ke zprávě: Růžička k MS: Celé mistrovství to nebylo ono, nebylo se od čeho odrazit Růžička k MS: Celé mistrovství to nebylo ono, nebylo se od čeho odrazit

Profil ke zprávě: Čeští hokejisté bronz na MS neobhájí, ve čtvrtfinále prohráli s USA 0:3 Čeští hokejisté bronz na MS neobhájí, ve čtvrtfinále prohráli s USA 0:3

Profil ke zprávě: Růžička k MS: Celé mistrovství to nebylo ono, nebylo se od čeho odrazit Růžička k MS: Celé mistrovství to nebylo ono, nebylo se od čeho odrazit

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A