Letošní Mendelovo výročí připomíná i křeslo vyrobené robotickým 3D tiskem

vydáno:

aktualizace:
15.12.2022 13:35

Brno - Zelené křeslo, které vypadá jako vytvořené z hromady hrášků, vytvořil pomocí robotického 3D tisku Martin Krčma z Ústavu konstruování strojní fakulty VUT v Brně. Křeslo je inspirované 200. výročím narození genetika Gregora Johanna Mendela. Fakulta strojního inženýrství VUT o tom informovala v tiskové zprávě.

foto

Křeslo inspirované výročím 200 let od narození zakladatel genetiky Gregora Johanna Mendela vzniklo robotickým 3D tiskem na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Snímek je z 12. prosince 2022. PR Fakulta strojního inženýrství VUT Brno

Doktorand z Ústavu konstruování strojní fakulty VUT v Brně Martin Krčma vytvořil pomocí robotického 3D tisku křeslo inspirované výročím 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Snímek je z 13. prosince 2022. "Shodou okolností jsem zrovna zpracovával úlohy do cvičení pro studenty a jejich součástí byl i algoritmus, který generuje objekty z mračen bodů, s charakteristickou podobou shluku koulí. Ten samý skript jsem pak použil pro generování návrhu hráškového křesla. Ve skutečnosti nejsem autorem samotného designu, ale autorem algoritmu, který je autorem návrhu křesla," uvedl Krčma.

Podobu křesla tedy navrhl počítač, kterému Krčma měnil vstupní parametry, dokud program sám nepřišel s návrhem dobře vypadajícího kusu nábytku. K výrobě Krčma použil 3D tisk robotickým ramenem v jedné z fakultních laboratoří. Křeslo vznikalo zhruba deset hodin z 15 kilogramů materiálu.

"Křeslo je vytištěno z pelet z PLA, což je polymer vyráběný ze škrobu. Tento materiál má velkou výhodu, že je bezpečný jak pro výrobu, tak i následně při kontaktu s lidmi," uvedl doktorand Krčma. Na výrobu křesla získal podporu z minigrantu Mendel 2022 vypsaného Brnem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A