Letní filmová škola slavnostně zahájena, premiéru měl dokument o Kocábovi

vydáno:

aktualizace:
30.07.2022 22:35

Uherské Hradiště - V Uherském Hradišti byla dnes večer slavnostně zahájena Letní filmová škola (LFŠ). Premiéru měl dokument Olgy Sommerové o Michaelu Kocábovi nazvaný Michael Kocáb - rocker versus politik. Letošní 48. ročník LFŠ začal v pátek, potrvá do 4. srpna, nabídne asi 180 filmů, také odborné programy, koncerty či divadelní představení. Největší nesoutěžní filmový festival v zemi pořádá Asociace českých filmových klubů (AČFK).

foto

Druhým dnem pokračuje 48. ročník Letní filmové školy, 30. července 2022, Uherské Hradiště. Návštěvníci přicházejí na film Smutek. ČTK Glück Dalibor

Sommerová řekla, že natáčení o skladateli, zpěvákovi, občanském aktivistovi, politikovi i podnikateli Kocábovi si užívala. "Měli jsme 40 natáčecích dní během jednoho roku, takže jsme spolu trávili hodně času, s Michalem je to zábavné, pořád vykládá zajímavé věci. Natáčení s ním bylo senzační, je kreativní. Přinášel nápady, což je pro dokumentaristu vždy důležité, aby hrdina ze svého života přinesl nejen informace, o kterých třeba nevím, ale aby přicházel i s nápady, jak to natočit," uvedla Sommerová v podcastu ČTK Četkast.

Sommerová obdivuje na Kocábovi jeho renesanční osobnost, jeho hudbu a především to, že byl výrazným iniciátorem odsunu sovětských vojsk. "Považuji si toho, že se do toho tak zakousl a šel za tím," uvedla režisérka. "Při revoluci se projevil jako dobře strategicky myslící člověk, zařídil spoustu věcí, měl spoustu nápadů. Jedním z jeho velkých činů bylo, že navrhl a prosadil Václava Havla za prezidenta," uvedla Sommerová. Náročné na dokumentu podle ní bylo vměstnat Kocábův život a činy do dokumentu dlouhého hodinu a 40 minut. Do snímku se tak nevešla kapitola o jeho angažmá jako ministra pro lidská práva.

Kocáb by do dokumentu zahrnul také svou občanskou aktivitu nebo to, že mluvil v Nejvyšším sovětu SSSR. "To je pro mě něco naprosto vrcholného, to tam není. Nebo jsem tam chtěl svůj projev při zakládání Občanského fóra," řekl dnes ČTK Kocáb. "Ale třeba je to dobře, to se pozná podle reakce lidí. Beru to tak, že je to její pohled na věc. Olga má svůj rukopis a třeba bych jí ho svou velkou intervencí narušil. Člověk také nemůže hodnotit film o sobě vůbec objektivně," uvedl Kocáb.

S natáčením byl spokojený. "Při natáčení nebyl vůbec žádný problém, měli jsme ho dobré. Natočili jsme spoustu zajímavých materiálů," řekl Kocáb. Jeho poloha rockerská a politická se podle něj nevylučuje. "Naučil jsem se žít v obou polohách a lehce je kombinuji," dodal.

Kameramankou snímku je dcera Sommerové Olga Malířová Špátová. "Považuji ji za nejlepší dokumentární kameramanku, jakou bych si mohla přát. Důvěřuju jí, ví, co potřebuju, jak to budu stříhat. Je s ní úžasná spolupráce," uvedla Sommerová.

Světovou premiéru bude mít na LFŠ také snímek Arvéd režiséra Vojtěcha Maška a zřejmě poslední film Jana Švankmajera nazvaný Kunstkomora. Výroční cenu AČFK již na festivalu dostal turecký režisér Semih Kaplanoğlu, dalšími držiteli ceny budou letos irský režisér a scenárista Jim Sheridan, herec Ondřej Vetchý a režisérka a animátorka Michaela Pavlátová.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A